Zdieľaj

Ako schudnúť zo stehien?  Prečo je to pre mnoho žien nedosiahnuteľné a také ťažké? Ženské telo má predispozíciu ukladať neškodný tuk do oblasti stehien a zadku. S tým nič nenarobíme, je to znak ženskosti, plodnosti a pre mužov aj príťažlivosti. (Vďaka za súčasné trendy latino postáv s prekypujúcim pozadím a trochu “macatejšími”, no pevnými stehnami 🙂 ) Čo by ste o svojich stehnách mali vedieť? A dá sa vôbec schudnúť cielene z jednej partie tela?

Chcem schudnúť zo stehien. Je to možné?

Ak sa pozriete na ženy vo svojej rodine – sestru, mamu, starú mamu – určite si všimnete isté podobnosti v type postavy a stavbe tela. S genetickou predispozíciou sa napríklad v prípade postavy typu hruška (silnejšie boky a stehná) nedá nič extra robiť. Z úplne iného súdka je však, ak máte stehná – tak drsne povedané – “mľandravé a trasúce”. Takto zdravé a príťažlivé telo nemá v žiadnej svojej časti vyzerať. Na internete sa od mnohých odborníkov dočítate, že cielene schudnúť zo stehien je takmer nemožné. Buď sa rozhodnete, že schudnete a zbavíte sa niekoľkých prebytočných kíl komplexne, v rámci celého tela, dúfajúc, že schudnú aj stehná, alebo sa dáte sa intenzívne cvičenie zamerané na nohy, ktoré však občas so sebou prináša aj opačný efekt a vaše stehná budú ešte mohutnejšie (veď predsa narástli silné stehenné svaly).


Existuje cesta ako schudnúť zo stehien a ako mať nohy štíhlejšie a príťažlivejšie. No určite sa tento výsledok nedostaví za 2 týždne. Bude to chcieť

  • trpezlivosť
  • pravidelnosť
  • viac času pre seba
  • trochu fyzického úsilia
  • viac snahy zdravo sa stravovať

Keď toto všetko zmiešate, budete patriť k ženám s peknými pevnými a vyformovanými stehnami, na ktoré odvážne natiahnete obtiahnutú minisukňu alebo šortky.

Ideálny obvod stehna

Keď som sa prvý krát dočítala, že ideálny obvod stehna by mal byť 60-62 cm, tak som zostala trošku v šoku. Neviem, kto bol autor štúdie, no zrejme muž z latinskej Ameriky, kde ženy majú prirodzene silnejšie stehná. A vraj tak je to dobre. Ženám s takýmto obvodom stehien hrozí omnoho menšie riziko srdcovocievnych ochorení a rozvoja cukrovky. Moje stehná mali vtedy obvod 54-55 cm a bola som nespokojná, zdali sa mi pevné, vzhľadom k bokom a zadku. Utešovala som sa, že “no a čo, aspoň ma neodfúkne, keď mám taký dobrý základ” . Potom som našla ďalší údaj, ktorý vypovedá niečo viac o súmernosti nôh – pomer obvodu stehien k obvodu lýtok. Odmerajte si obvod stehna v jeho najširšej časti (S). Potom rovnako odmerajte obvod lýtka v najširšej časti (L). Vezmite kalkulačku a zistite, aké číslo vyjde pri S/L.

Prečo je tento údaj zaujímavý? Je to totiž index krásy nôh, ktorý by mal ideálne vyjsť 1,63. Vtedy sú vaše nohy súmerné.

  • Ak vám vyjde číslo približne v hodnote 1,63 a predsa chcete schudnúť, mali by ste chudnúť celotelovo a aj z celých nôh – Ak schudne stehno, nech schudne aj lýtko, aby sa pomer uchoval.
  • Ak vám vyšlo číslo vyššie ako 1,63 – znamená to, že vaše stehná sú objemnejšie a lýtka pôsobia štíhlo. Na to často netreba ani výpočet a vidíte to hneď pri pohľade do zrkadla. Vo vašom prípade sa môžete priamo zamerať na stehná.
  • Ak vám vyšlo číslo menšie ako 1,63 – pravdepodobne buď nemáte vôbec silné stehná (modelky mávajú index krásy nôh v rozmedzí 1-1,2 – také tie ultra štíhle nohy typu “paličky” po akých túži mnoho žien) alebo naopak – možno máte pevné stehná i lýtka a chcelo by to rovnomerný úbytok kilogramov.

Moje nohy z tohto pomeru nevyšli ako ideálne krásne. Stehno 54cm, lýtko 36 cm, index: 1,5. Výsledok – ak chcem chudšie stehná, musím schudnúť aj z lýtok. Aj zrkadlo mi hovorí, že moja horná polovica tela je útlejšia a nohy pôsobia trochu zavalito. A keďže som nechcela skončiť s vytrénovanými svalnatými nohami, pustila som sa do hľadania. Tak sa na to pozrite, verím, že sa inšpirujete.

Ako dosiahnuť štíhlejšie stehná (aj celé nohy)?

Vždy, keď sa na sebe snažím niečo zmeniť, tak bojujem s časom. Väčšina takýchto prevažne fyzických zmien, ako je chudnutie a formovanie postavy, vyžaduje časové obety a vyskúšanie niečoho nového, čo bude pravdepodobne miestami bolieť. Keďže som chcela skutočne schudnúť zo stehien, snažila som sa nájsť postupy, ktoré by som vedela zaradiť do môjho denného plánu.

1. Inak ako cvičením zo stehien neschudnete

Základným slovíčkom je chudnutie. Čiže vyšší kalorický výdaj ako príjem. Najosvedčenejším receptom na vyformovanie a spevnenie stehien je kardio tréning 3 x týždenne.

Pravidelne vykonávaný kardio tréning (alebo inak aj aeróbny tréning) najviac napomáha pri chudnutí. Jeho základom je to, aby ste pri cvičení dosiahli tep v intenzite 55-80% z maximálneho srdcového tepu. Maximálny srdcový tep vypočítate ako: 220 – VÁŠ VEK. Ak máte 20 rokov je maximálna hodnota 200 úderov za minútu, teda pri cvičení by sa váš tep mal pohybovať v intervale 110-160 úderov srdca za minútu.

K aeróbnym cvičeniam, pri ktorých rastie tepová frekvencia a aj ju zvýšenú počas doby cvičenia dokážete udržať patrí beh, bicyklovanie, plávanie, tanec, aerobik, zumba, tréning na trenažéroch (stacionárne bicykle a bežecké pásy). Podobný účinok na vaše telo má aj vysávanie, kosenie trávnika, odhŕňanie snehu. Pri takejto pohybovej aktivite zapájate celé telo, no najmä jeho spodnú časť. Práve to je pre stehná viac ako dobré.

Za najväčšie výhody kardio cvičenia sa považuje najmä redukcia hmotnosti, zlepšovanie kondície a držania tela, priaznivý vplyv na srdce a celý kardiovaskulárny systém, eliminovanie stresu a rozvoja depresie, lepšie myslenie a rozhodovanie.

Základná otázkaNájdete si na seba za týždeň 3 x 30-45 minút?

2. Kvalitné potraviny

Nielen pre krajšie stehná, ale aj pre celé telo bude viac ako osožné, ak sa vzdáte nezdravých tukov, rafinového cukru a spracovaných potravín s množstvom konzervantov a dochucovadiel. Úplne najlepšie je zamerať sa na kvalitné ryby (omega 3 mastné kyseliny), chudé mäso (proteíny), veľa zeleniny s vyšším obsahom vlákniny (listová zelenina, brokolica, karfiol) a kvalitné sacharidy v menšom množstve (ovos, hnedá ryža, cícer). Skúste si dať záväzok, že každý deň zjete dve jablká – uvidíte sa ako po krátkom čase zlepší vaše trávenie, imunita a obídu vás aj návaly vlčieho hladu. K stravovaniu pristupujte zodpovedne, premyslene a nie na poslednú chvíľu.

U žien je nepravidelné stravovanie so slabou nutričnou hodnotou viditeľné hlavne na koži na stehnách. Celulitídu asi netreba veľmi predstavovať. Podkožné tkanivo na stehnách a zadku sa naruší, začnú sa v ňom tvoriť nevzhľadné tukové hrbolčeky a mikrojazvičky. Hromadenie tuku samozrejme prispieva k nárastu objemu stehna. Ak zlepšíte svoj prístup k strave, pridáte vhodnú pohybovú aktivitu a začnete si oblasť postihnutú celulitídou masírovať – obvod stehna môžete zmenšiť minimálne o 2-3 cm. Viac o celulitíde nájdete v článkoch v sekcii O celulitíde.

3. Užívajte si prirodzený pohyb

Prechádzky, túry do prírody, návšteva obchodu poblíž bez auta, schody miesto výťahu, korčuľovanie, bicykel, rýchla chôdza, beh, práce v záhradke, ... Snažte sa tráviť čo najviac času vonku a na čerstvom vzduchu. Občas to možno znamená vyjsť zo svojej zóny komfortu, no čoskoro si na aktívnejší spôsob života zvyknete a budete ho samé vyhľadávať. Zatiahnite do toho svojho priateľa, muža, celú rodinu. Všimli ste si, aké štíhle nohy majú profesionálne, no aj rekreačné bežkyne?

4. Posledná nádej: Skúste sa zamerať na inú časť tela

Ak sa vám zdá, že je vaša postava proporčne nevyvážená a cez stehná to stále nejde, skúste to opačne. Máte silnejšie stehná, ale útle boky a menší zadok? Vyskúšajte cviky na zadok, aby narástol jeho objem a stehná sa opticky zmenšili. Máte postavu typu hruška a útle ramená? Tentokrát skúste posilňovať svaly hornej časti chrbta, trošku nabrať na objeme a získať akokeby postavu presýpacích hodín. Vhodné oblečenie spolu s takouto premyslenou kamuflážou urobí zázraky.

Aké cviky sa zameriavajú na formovanie stehien?

  1. Ak nechcete mohutné svalnaté stehná, nebudete musieť cvičiť s ťažkým závažím …A to asi nechceme, že?
  2.  Ak chcete pekne vytvarované a pevnejšie stehná, stačí vám cvičiť špeciálne cviky a zostavy na ženské stehná – v pohodlí domova, s vlastnou váhou, vlastným tempom – aspoň 3 x do týždňa.

Neviem, či existuje jedno univerzálne cvičenie, ktorým docielite štíhlejšie stehná. Raz sa dozviete, že drepy a výpady nesmiete robiť, inokedy tvoria základ zostavy. Cvikov na stehná a nohy je veľmi veľa, za seba napíšem – vytvorte si takú postupnosť, pri ktorej sa nebudete nudiť a na druhý deň ráno sa aj zvládnete postaviť.

Moja obľúbená je napríklad táto zostava – na pohľad jednoduchá, dynamická a aj účinná:

Ak vás trápi predovšetkým tuk na vnútornej strane stehien, tak toto nenáročné cvičenie si obľúbite:

Moja rada na záver:

Pozrite sa na svoje telo takým optimisticko-reálnym pohľadom. Nemôžete chcieť ultra štíhle stehná, ak také nemá žiadna žena vo vašej blízkej rodine. Stavba vášho tela a množstvo svalov zaraďujú vašu postavu k istému tvarovému typu a s tým sa nedá veľmi čo robiť. Svoje telo však dokážete spevniť a vyformovať, príťažlivo obliecť a zvýrazniť to pekné.

Nemá zmysel sa trápiť nejakou “in” medzerou medzi stehnami, ktorú má kamarátka a zbytočne upadať do depresií a prevrátiť na ruby svoje stravovanie. Zdravé telo totiž nevyzerá podľa šablóny, každá z nás je iná. A zdravé sebavedomie vôbec nestojí módnych trendoch.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaUltimátny návod pre dlhé a husté prirodzené riasy
DalšieJe čas na nenáročný jarný detox!
Lus
Posledné roky sa zaujímam o zdravý životný štýl a všetko s ním spojené, hľadám odpovede na rôzne stravovacie trendy a vplyv potravín na organizmus. Venujem sa zumbe, jóge a rada posúvam svoje fyzické limity.

Žiadne komentáre