Zdieľaj
nedostatok testosterónu

Nedostatok testosterónu - príznaky: Testosterón je jeden zo základných hormónov, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie mužského tela. U mužov je primárne produkovaný v semenníkoch  Testosterón priamo ovplyvňuje vzhľad a sexuálny vývoj človeka. Má dosah na množstvo svalov, hustotu a odolnosť kostí, rozvinutie sekundárnych pohlavných znakov a celkovú silu muža. Stimuluje produkciu spermií a v nemalej miere stojí aj za dostatočnou sexuálnou túžbou.

Produkcia testosterónu zvyčajne klesá s pribúdajúcim rokmi. Odhaduje sa, že po 30. roku života klesne ročne približne o 1 %, neskôr klesá aj rýchlejšie. Podľa Americkej urologickej asociácie asi 2 z 10 mužov starších ako 60 rokov trpia nízkym testosterónom. Toto čislo mierne vzrastá pre mužov vo 70 - 80 rokov - až na 3 z 10 mužov.

Muži môžu zaznamenať celý rad symptómov, ak testosterón klesá rýchlejšie, ako je jeho prirodzené klesanie spôsobené starnutím organizmu. Za nízku hladinu testosterónu, ktorá má priamy dosah na zdravie mužan sa považuje hodnota pod 300 nanogramov na deciliter (ng / dl). Normálny rozsah je zvyčajne 300 až 1000 ng / dL. Na určenie úrovne cirkulujúceho testosterónu v tele sa používa krvný test nazývaný sérový testosterónový test.

Ak produkcia testosterónu drasticky klesne pod normál, môže sa vyskytnúť niekoľko negatívnych príznakov, ktoré majú dosah na kvalitu života muža a zhoršujú nielen jeho zdravie, ale aj partnerský život. V akých oblastiach sa nízky testosterón najčastejšie prejavuje?

1. Nízka sexuálna túžba

Testosterón hrá u mužov kľúčovú úlohu v ich chuti na sex. S pribúdajúcim vekom síce frekvencia pohlavného styku prirodzene klesá, je určite zlé, ak prestanete pociťovať sexuálnu túžbu úplne. U muža, v ktorého tele dôjde k drastickému testosterónu sa chuť na sexuálne aktivity a vzrušivosť stratí v priebehu kratšej doby. Je však dobré vedieť, že strata chuti na sex môže súvisieť aj s prežívaním stresového obdobia alebo vtedy, ak ste fyzicky veľmi vyčerpaní.

2. Ťažkosti s erekciou

Okrem toho, že testosterón má dosah na frekvenciu pohlavného styku, pomáha tiež pri dosahovaní a udržiavaní erekcie. Samotný testosterón nespôsobuje erekciu, ale stimuluje receptory v mozgu k produkcii oxidu dusnatého. Oxid dusnatý je látka, ktorá pomáha spustiť sériu chemických reakcií potrebných na vznik erekcie. Ak sú hladiny testosterónu príliš nízke, človek môže mať ťažkosti s dosiahnutím erekcie pred sexom. Jedným z jasných príznakov môže byť aj dlhodobá absencia spontánnej erekcii - počas spánku, alebo pri zobudení.

Testosterón je však len jedným z mnohých faktorov, ktoré pomáhajú dosiahnuť erekciu. Výskum nie je jednoznačný, pretože pri liečbe erektilnej dysfunkcie nestačí iba dopĺňať testosterón. V štúdiách, ktoré skúmali prínos testosterónu u mužov s ťažkosťami pri erekcii, takmer polovica nevykázala žiadne zlepšenie pri výhradnej liečbe testosterónom. Pri erektilných ťažkostiach totiž často hrajú úlohu aj iné zdravotné problémy, ktoré by sa nemali prehliadať, ale cielene liečiť. Medzi ne patrí:

  • cukrovka
  • problémy so štítnou žľazou
  • vysoký krvný tlak
  • vysoký cholesterol
  • fajčenie
  • užívanie alkoholu
  • depresie
  • stres
  • úzkosť

3. Nízky objem semena

Testosterón hrá významnú úlohu pri produkcii semena. Táto mliečna bielosivá telesná tekutina zvyšuje pohyblivosť spermií a obsahuje živiny a proteíny, vďaka ktorým dokážu spermie prežiť. Muži s nízkym testosterónom mávajú počas ejakulácie iba slabý výron semena. So znižujúcim sa množstvom klesá aj ich schopnosť splodiť dieťa. 

4. Vypadávanie vlasov

Testosterón pôsobí aj v nečakaných telesných funkciách, vrátane vytvárania vlasov a zdravých vlasových folikulov. Plešatenie je prirodzenou súčasťou starnutia pre mnohých mužov. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch možno uvažovať o dedičnej predispozícii, u mužov s nízkym testosterónom dochádza okrem straty vlasov aj k úbytku ochlpenia na tvári a na tele.

5. Únava

U mužov s nízkym testosterónom bola pozorovaná extrémna únava a zníženie energetickej hladiny. Ako to na sebe spoznať? Kde je hranica normálnej únavy a únavy spôsobenej výkyvmi v hormónoch? Jednoducho - ste sústavne unavení, aj napriek tomu, že máte dostatok spánku, ale nemáte chuť na pravidelné športové aktivity ani záľuby a všetok čas trávite pasívne a aj napriek tomu stále pociťujete únavu.

6. Strata svalovej hmoty

Pretože testosterón hrá významnú úlohu pri budovaní svalov, muži s nízkym testosterónom na sebe badajú pokles svalovej hmoty. Štúdie ukázali, že testosterón ovplyvňuje svalovú hmotu, ale nie nevyhnutne fyzickú silu alebo funkčnosť svalov. Zvýšením hladiny testosterónu v krvi je možné prinavrátiť telu typickú maskulínnosť.

7. Zvýšenie telesného tuku

S úbytkom svalov, ktoré je zapríčinené nedostatkom testosterónu, sa prirodzene spája s prírastkom telesného tuku, najmä v oblasti brucha. Prijímate rovnakú energiu v potrave, ale svaly, ktoré by túto energiu spaľovali, nie sú aktívne, preto sa prebytočná energia mení na tuk. V niektorých prípadoch sa dokonca rozvíja gynekomastia alebo zväčšené tkanivo prsníkov. Tento účinok sa u mužov považuje za dôsledok nerovnováhy medzi testosterónom a estrogénom.

8. Znížená kostnej hustoty

Osteoporóza, alebo aj zriedenie kostnej hmoty, je stav, ktorý sa často spája so ženami. Riziko rozvinutie tohto ochorenia u žien vzrastá po menopauze a s rastúcim vekom. Avšak aj u mužov s nízkym testosterónom môže dôjsť aj k rednutiu kostného tkaniva. Testosterón pomáha posilňovať, obnovovať a vyživovať kosti. Takže je rozumné predpokladať, že muži s nízkou hladinou tohto dôležitého hormónu, najmä starší muži, majú nižšiu hustotu kostí a sú omnoho náchylnejší na zlomeniny kostí.

9. Zmeny nálady

Mužov s nízkym testosterónom trápia prudké výkyvy nálad. Keďže tento hormón reguluje a pôsobí na mnoho fyzických procesov v tele, môže tiež vplývať aj náladu a mentálnu výkonnosť kapacitu. Výskum naznačuje, že u mužov s nízkym testosterónom je pravdepodobnejšie, že budú čeliť depresii, podráždenosti alebo nedostatku sústredenosti. Ich pracovná výkonnosť klesá, nemajú záujem o súťaživosť a partnerské vzťahy trpia pre ich náladovosť.

Záverom

Na rozdiel od žien, u ktorých dochádza k rýchlemu poklesu hormonálnych hladín pri menopauze, u mužov dochádza k poklesu testosterónu v priebehu dlhšieho času, a preto sa väčšina príznakov do života muža prikráda postupne. Je dôležité nepoddať sa tomuto stavu a snažiť sa ho zvrátiť. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako dostať hladinu testosterónu späť na optimálnu hladinu, ktorá vám zabezpečí kvalitnejší život. Čím starší je muž, tým je pravdepodobnejšie, že je jeho telo vystavené nízkej hladine testosterónu. U mužov s hladinou testosterónu pod 300 ng / dl je už možné pozorovať hneď niekoľko negatívnych príznakov. Váš lekár môže na vaše požiadenie vykonať krvný test a v prípade potreby odporučiť liečbu. Nezabudnite sa však informovať aj o potenciálnych prínosoch a rizikách testosterónovej liečby.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/low-testosterone/warning-signs

...

Žiadne komentáre