Zdieľaj

Testosterón – jeden zo základných steroidných hormónov ľudského tela, „nástroj“ pre rast a správne fungovanie organizmu. Máte viac ako tridsať rokov a už nejakú dobu sa necítite vo svojej koži? Tak pre vás je tento sumarizačný článok ako stvorený. Dozviete sa viacero základných a dôležitých informácií, vďaka ktorým si následne môžete zlepšiť kvalitu svojho života.

Čo je testosterón?

Chemicky je testosterón steroidom, biologicky je androgénnym pohlavným hormónom. Nie je len výsadou mužov, je prítomný aj v telách žien, ale vo výrazne menšom množstve.

95% produkcie testosterónu v tele muža pochádza zo semenníkov, z tzv. Leydigových buniek, zvyšných 5% produkujú nadobličky, pričom priemerný muž vyprodukuje denne 5-10 miligramov testosterónu.

U žien sú prirodzene čísla odlišné. Denná produkcia testosterónu je na hodnote 10 násobne nižšej ako u mužov – teda 0,5-1 mg a polovica z tohto množstva vzniká vo vaječníkoch, kým druhá časť v nadobličkách.

Čo testosterón spôsobuje?

Zjednodušene – testosterón je to, čo robí muža mužom. Jeho pôsobením už v maternici dochádza k vývoju mužských pohlavných znakov. V období puberty nastáva jeho prudké zvýšenie, ktoré vedie k všetkým dôležitým zmenám chlapca na muža – mutácia/zmena hlasu, rast pohlavných orgánov a muskulatúry, rast charakteristického mužského ochlpenia. Po dokončení tohto obdobia (približne vo veku 20-22 rokov) je hladina testosterónu na maxime a nastáva obdobie ustálenia, ktoré však nie je trvalé a testosterón tak nadobúda tendenciu s pribúdajúcimi rokmi klesať.

Testosterón je celoživotne dôležitý. Má vplyv na celý rad procesov a funkcií v tele muža – vrátane vzhľadu, aktívnosti, energie, sexuálnej výkonnosti, celkového zdravotného po fyzickej aj psychickej stránke.

Prečo ľudské telo potrebuje testosterón? Prečítajte si viac TU.

Dosah testosterónu v tele muža

 • Mužské pohlavné orgány – podporuje rast penisu, erekciu, produkciu spermií
 • Svaly – zvyšuje svalovú hmotu a celkovú fyzickú silu
 • Tuk – blokuje ukladanie tuku do rizikových oblastí (brucho, prsia), zvyšuje množstvo receptorov spaľujúcich tuky
 • Kosti – pozitívne pôsobí na produkciu červených krviniek, podporuje rast zdravých a hustých kostí
 • Koža – stimuluje tvorbu kolagénu, chráni kožu pred starnutím, je dôležitý pre množstvo charakteristického ochlpenia u mužov
 • Srdce – zvyšuje výkon srdca a tým aj prietok krvi
 • Mozog – pôsobí na rozvoj kognitívnych poznávacích schopností, udržuje dobrý psychický stav, vplýva na sexuálnu túžbu.
 • Priemerná, zdravá hodnota testosterónu u mužov vo veku 20-40 rokov je 260-920 nanogramov/dcl krvi. U žien v tomto vekovom intervale: 10-60 nanogramov / dcl krvi. Pričom len 25% z týchto množstiev je v tele aktívnych, zvyšok sa viaže na albumín.

Prvé problémy

Príchodom tridsiatych narodenín sa v živote mnohých mužov začnú diať spočiatku nevýrazné zmeny, ktoré však po pár rokoch môžu prejsť do výrazných ťažkostí. Je za tým klesajúca hodnota testosterónu. Každým rokom po 30tke klesne hladina testosterónu v tele muža o 1%, po 40tke dokonca už o 1,6% a tento úbytok sa čoraz viac prehlbuje.

Začína sa rozvíjať stav známy ako andropauza, ktorý je ekvivalentom ženskej menopauzy a spája sa práve s poklesom testosterónu. Nie je správne myslieť si, že táto zmena súvisí len s problémami v sexuálnom živote.

Poďte si spraviť krátky test. Odpovedajte úprimne.

Všetky ťažkosti spísané v nasledujúcich otázkach majú niečo (a občas aj všetko) spoločné s klesajúcou hodnotou testosterónu vo vašom tele.

 1. Máte problémy s erekciou a váš výkon v posteli už nie je to, čo býval? Problém: sexuálna disfunkcia
 2. Máte postupne menej svalov a celková fyzická sila zoslabla? Problém: úbytok svalovej hmoty
 3. Jete rovnaké množstvo jedla ako doteraz, ale obľúbené nohavice už cez pás nezapnete? Problém: nechcené ukladanie tuku v oblasti brucha.
 4. Každý deň sa končí úplným vyčerpaním a aj pri bežných, donedávna vykonávaných aktivitách už nevládzete? Problém: málo energie a častá únava.
 5. Máte problém so zotavením z poranení? Škrabance, ľahké rezné ranky a modriny sa dlho hoja? Problém: znížená elasticita a odolnosť kože.
 6. Máte problémy so spánkom? Spánok je prerušovaný alebo nedostatočne hlboký a vy ste ráno viac unavený ako večer? Problém: nedostatočná kvalita odpočinku na regeneráciu tela.
 7. Veľmi dlho trvá, kým sa sústredíte a nájdete riešenie? Vaše myslenie sa spomaľuje/zhoršuje? Často nemôžete nájsť kľúče od auta alebo ste zabudli na partnerkin sviatok? Problém: zhoršenie pamäti a procesov myslenia.
 8. Za posledný rok ste boli častejšie chorí a ochorenia mávajú dlhé a náročné liečenie? Problém: oslabenie imunity a obranyschopnosti.

Koľkokrát ste odpovedali – „Áno, presne toto ma trápi.“? 3,4 krát, viackrát? Ako prvé vám navrhnem najľahšie riešenie. Navštívte svojho ošetrujúceho lekára, popíšte mu otvorene svoje problémy a z nenáročného odberu krvi vám lekár zistí odpoveď, či je možné, že sa za týmito ťažkosťami ukrýva znížená hodnota prirodzeného testosterónu vo vašom tele. Následne môžete prekonzultovať prípadnú liečbu (testosterónová substitučná terapia) alebo to môžete skúsiť úpravou životného štýlu, športom, obohatením stravy o dôležité živiny, užívaním prírodných prípravkov zo vzácnych rastlín. Možností je viacero, nedajte sa dobrovoľne oberať o kvalitné prežívanie svojho života !

Viete, čo všetko môžete získať, ak sa zvýši hladina testosterónu vo vašom tele?

Krátky pohľad do histórie

Do konca 19. storočia ľudstvo testosterón nepoznalo. Muži starli, strácali na sile a brali to pravdepodobne ako prirodzenú súčasť života. Dr. Charles Brown-Sequard sa však ani vo svojich 72 rokoch nevzdával a hľadal „elixír života“. Sám sebe pichal podivuhodnú zmes krvi, spermií a semenníkovej tekutiny, ktorú získal z pokusných psov a morských prasiat, aby mohol svojim kolegom na konferencii v Paríži v roku 1889 ukázať svoju novonadobudnutú telesnú aj duševnú silu. Ešte v tom istom roku túto zvláštnu zmes aplikovalo mužom ďalších 12 000 lekárov. Až v roku 1935 dostal mužský pohlavný hormón svoje pomenovanie – Testosterón. Švajčiarskym vedcom, Ruzicka a Butenandt, sa podarilo testosterón syntetizovať a pripraviť pre rozsiahlu komercionalizáciu. Za tento počin získali Nobelovu cenu za chémiu.

Muži v minulosti to mali ťažké, no výskum pokročil a dnes sa už nemusíte uspokojiť z málom a po tridsiatke sa postupne začať obmedzovať. Je totiž možné chýbajúci testosterón celkom jednoducho dostať do normálnych hladín, aby ste naspäť bežne fungovali.

Ako naštartovať telo k produkcii testosterónu?

Asi si len ťažko priznávate, že v posteli to už nie je to čo bývalo, že máte málo energie, že vás ovláda nervozita a podráždenosť. Treba sa k tomu postaviť ako chlap a urobiť pre seba maximum. Častokrát sú to len také „obyčajné“ zmeny, ktoré sa môžu zmeniť v užitočné zvyky s dobrým prínosom pre vaše zdravie.

 • Pozor na množstvo alkoholu. Dva poháre vína denne sú maximálna prípustná hranica. Alkohol dokáže zmeniť testosterón na estrogén. Ešte stále sa cítite mužne po fľaši vína?
 • Držte si líniu. Nadváha a obezita zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení – to už všetci dávno viete. Čo je menej známe je to,že s každými 5 kilogramami nadváhy narastá hladina estrogénu a hladina testosterónu sa znižuje. Vo viacerých výskumoch sa potvrdilo, že muži obézni alebo s nadváhou mali hodnotu testosterónu v tele nedostatočnú. Rovnica je jednoduchá: S každým strateným kilom tuku narastá množstvo prirodzene produkovaného testosterónu vo vašom tele.
 • Zastavte stres. Stres sa zakráda pomaly a potichu, v podobe hromadiacich sa pracovných úloh, životnej nespokojnosti, problémov vo vzťahu. Stresový hormón kortizol blokuje produkciu testosterónu. Najúčinnejším spôsobom ako sa zbaviť stresu u mužov je šport. Indoor, outdoor, skupinový, individuálny – výber je obrovský. Zároveň sa udržujete v dobrej kondícii a tak dostáva testosterón priestor pre svoj rast. V prípade ak patríte k menej akčným typom, stavte na dlhé prechádzky v prírode, rybárčenie, osvojte si techniky hlbokého dýchania a meditovania.
 • Doprajte si dostatok spánku. Je dôležitý pre celkovú regeneráciu organizmu, aj pre dostatočnú produkciu testosterónu. Pri nedostatku spánku sa opäť tvorí kortizol, rovnako ako pri prežívaní stresových situácii, ktorý negatívne vplýva aj na testosterón. Vedci zistili, že muži, ktorí počas niekoľkých týždňov spali cez noc 5 a menej hodín mali výrazne nižšiu hodnotu tohto dôležitého mužského hormónu ako tí muži, ktorí prespali celú noc.
 • Rozhýbte sa. Najúčinnejším spôsobom ako odstrániť väčšinu neduhov je aktívny šport. Najlepšie taký, ktorý vás prinúti vydať zo seba maximum a s každým ďalším tréningom posúvať svoje fyzické hranice. Nielenže získate novú svalovú hmotu a zbavíte sa tukových vankúšikov, ale zlepší sa vaša nálada, ľahšie nájdete riešenia aj v náročných situáciach, prebdené noci budú minulosťou.
 • Pozor na plast. Kontroverzná látka BPA (bisfenol A), ktorá vzniká syntézou fenolu s acetónom a patrí k ftalátom, je ešte aj v dnešnej dobe súčasťou plastových príborov, misiek, fliaš. Ftaláty negatívne ovplyvňujú telo na bunkovej aj hormonálnej úrovni, časté sú reprodukčné problémy u mužov a nízka hladina testosterónu. Plastové výrobky s označením 1 (PET), 3 (PVC), 6 (PS) a 7 (polykarbonát) sú nebezpečné. Bezpečnými sú tie, ktoré majú označenie 2 (LDPE), 4 (HDPE) a 5 (PP) . Čo má na sebe napísané vaša obľúbená fľaša?
 • Zamerajte sa na zloženie stravy. Tejto časti budeme v článku venovať ešte celú jednu sekciu .To najdôležitejšie – obmedzte biely cukor, alkohol, stavte na potraviny s vysokým obsahom zinku a vitamínu D a zdravých tukov. Čo by ste si mali do stravy zaradiť? Čítajte ďalej.

Testosterónové tablety

Ak nemáte toľko trpezlivosti a hlavne času vystavať svoj jedálniček na potravinách podporujúcich testosterón, tak sa ešte vždy môžete vybrať pohodlnejšou cestou a popri všetkých pracovných a rodinných povinnostiach sa rozhodnúť pre prírodné tablety , ktoré svojim účinným zložením podporujú prirodzené zvyšovanie testosterónu. Prinášame vám prehľad najlepších z nich.

Aké sú ich hlavné výhody?

 • Prírodné a bezpečné zloženie
 • Na rozdiel od anabolík, podporujú tvorbu prirodzeného testosterónu. Užívaním anabolík totiž  semenníky prestávajú produkovať telu vlastný testosterón.
 • Jednoduché a praktické denné dávkovanie
 • Prijateľná cena
 • Niektoré z nich v sebe skrývajú funkciu multivitamínu. Dopĺňajú viaceré dôležité živiny pre všeobecne dobrý zdravotný stav muža.

Niektoré rastliny a bylinky v nich obsiahnuté dokážu podporiť mužskú potenciu (rozchodnica ružová), sexuálne zdravie a výdrž (ženšen pravý, damiána), pôsobia ako afrodiziakum (senovka grécka) alebo sú považované za prírodný testosterón (kotvičník zemný).

1 – Primulus

Užívateľmi overený kvalitný český produkt si už získal svoje meno medzi mužmi rôznych vekových kategórií. Patrí nielen medzi prírodné prípravky, ktoré prirodzene zvyšujú hladinu testosterónu v tele muža, bol navyše navrhnutý aj tak, aby jeho zložky pôsobili komplexne na celkové zlepšenie zdravotného stavu, podporu energie, vitality a posilnenie imunity u mužov.

Zloženie:  vitamíny D3, B6, C; minerály – zinok, horčík, selén; rastliny s priaznivým a overeným účinkom pri zvyšovaní testosterónu – damiána, senovka grécka, kotvičník zemný (tribulus terrestris)

Pocítite viac energie a vyššiu výkonnosť, rýchlejšie naberiete svalovú hmotu. Zlepšuje náladu, zvyšuje odolnosť voči sezónnym prechladnutiam, prinavracia chuť na sex.

2 – ProMan Plus

ProManPlus funguje ako prirodzená podpora testosterónu, Je vysoko kvalitným a prírodným produktom z Nórska. Dvanásť starostlivo vybraných ingrediencií pracuje v perfektnej súčinnosti pre dosiahnutie maximálneho efektu. Zvyšuje Vašu celkovú výkonnosť, zmyselnosť a dodáva energiu. Produkt je pod dohľadom EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín), čo mu dodáva na vierohodnosti a kvalite. V Českej republike mu bol udelený certifikát o zdravotnej bezpečnosti.

Zloženie:  vitamíny – B3, B6, B12, D3; minerály – selén, zinok, horčík, sodík; rastliny s priaznivým a overeným účinkom pri zvyšovaní testosterónu – rozchodnica ružová, ženšen, damiána, senovka grécka.

Pôsobí na zlepšenie kondície a sexuálnej túžby. Nebude vás trápiť únava a podráždenosť, získate viac energie na bežne činnosti. Navyše sa môže zvýšiť aj fyzická výkonnosť a s ňou prírastok svalovej hmoty.

3 – Menactive

Okrem spomínaných dvoch – Primulus a Pro Man Plus- je na slovenskom trhu k dispozícii aj novinka MenActive, pri ktorej je však množstvo recenzií a skutočných skúseností v malom množstve, takže je to všetko len na vašom rozhodnutí. Každopádne pomer kvality zloženia a ceny je veľmi zaujímavý a pre budúceho užívateľa lákavý.

Zloženie:  vitamín B6, zinok, rastliny s priaznivým a overeným účinkom pri zvyšovaní testosterónu – kotvičník zemný, senovka grécka, ženšen pravý.

Udržuje normálnu hladinu testosterónu, podporuje sexuálne zdravie a vitalitu, znižuje mieru vyčerpanosti a únavy.

Viac o nich, spolu s podrobnejším popisom, dávkovaním a sumarizáciou hodnotení užívateľov nájdete v našom článku TU.

Prehľadná tabuľka so základnými údajmi.

 PROMAN PLUSPRIMULUSMENACTIVE
Prečo vyskúšaťmožnosť vyskúšať mesiac zadarmoTOP Produkt -
Hodnotenie91%93%81%
RecenziaRecenziaRecenzia-
Kde kúpiť najlacnejšieKÚPIŤKÚPIŤKÚPIŤ

Tieto výživové doplnky prírodným a bezpečným spôsobom stimulujú tvorbu prirodzeného testosterónu a zároveň svojim zložením dodávajú viacero dôležitých živín pre telo muža. Môžete ich užívať niekoľko mesiacov bez rizika zdravotných komplikácií. Po skončení užívania sa vo väčšine prípadov hladina testosterónu dostane na takú hodnotu, v akej bola pred začatím takejto kúry. Opätovne sa môžu vrátiť aj ťažkosti charakteristické pre nízke hodnoty testosterónu.

Testosterón – úprava stravy

Spojenie „úprava stravy“ u mnohých ľudí evokuje myšlienku o diétnom režime, o konzumácii jedál, ktoré im až tak nechutia a v najhoršom prípade sa oblúkom musia vyhýbať obľúbeným potravinám. Koľkí z vás sa teraz chystajú túto sekciu preskočiť s tým, že „Na moje jedlo – jediné potešenie a útechu, mi nikto siahať nebude!“?

Upokojím vás, v nasledujúcich bodoch sú veľmi chutné a výživné potraviny, ktoré dodávajú všetky dôležité živiny pre zdravého muža a ktoré sa vždy istým spôsobom podieľajú na zvyšovaní produkcie prirodzeného testosterónu vo vašom tele.

Viac zinku

Prečo? Zinok je inhibítor aromatázy* – zabezpečuje, aby sa testosterón nemenil na estrogén a tým zvyšuje jeho hladinu v mužskom tele. Zdroje: hovädzie a jahňacie mäso, morské plody, špenát a tekvicové semienka.

(*Aromatáza – zjednodušene: enzým spôsobujúci premieňanie testosterónu na estrogén.)

Viac vitamínu D

Dokáže zvyšovať hladinu testosterónu na podobnom princípe, ako to robí zinok, taktiež je inhibítorom aromatázy. Dopĺňanie vitamínu D je častým postupom pri viacerých výživových terapiách pri nedostatku testosterónu. Zdroje: ryby, vajcia, trečšia pečeň a mlieko.

Zinok a vitamín D sú hlavnými živinami, ktoré sú dôležité pre udržanie normálnej hladiny testosterónu.

Kde ich a v akom množstve nájsť môžete zistiť TU.

Kapustovitá zelenina

Porekadlo starých mám hovorí, že od kapusty, chlap je hustý. A dokonca aj zdravý. Zelenina patriaca do tejto skupiny v sebe obsahuje živiny, ktoré priaznivo pôsobia na plodnosť a potenciu, posilňujú imunitu a zvyšujú odolnosť voči infekciám. Zdroje: kapusta, kyslá kapusta, brokolica, karfiol, ružičkový kel, žerucha a reďkovka.testosterón

Nepoznaný selén

Je náročné dostať do tela také množstvo selénu, aby ste vedeli oceniť jeho prínos. Dokáže stimulovať zvýšenie hladiny testosterónu a podporiť mužskú plodnosť. Keďže sa jedná o stopový minerál, voľne v potravinách je vo veľmi malom množstve. Je však veľa výživových doplnkov, ktoré slúžia na podporu celkového zdravia muža a obsahujú aj selén. Isté množstvo sa nachádza v potravinách ako: pečeň, morské plody, krabie mäso, para orechy.

Tie správne tuky.

Bežnému mužovi trvá dlho zorientovať v zdravých a nezdravých tukoch, čo si môže dopriať a čo už radšej nie. Ako ich jednoducho rozoznať? Nasýtené sú tie, ktoré sú pri izbovej teplote tuhého skupenstva. Nenasýtené majú pri rovnakej teplote tekutú konzistenciu.

Poznáme:

 • Nasýtené tuky – zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi, pri vysokom „nezdravom“ príjme sa podieľajú na rozvoji srdcovo-cievnych ochorení. Je dôležité prijímať ich s mierom, pretože cholesterol je základom pre testosterón. Diétami, pri ktorých nasýtené tuky vylúčite úplne, dosiahnete výrazný úbytok testosterónu. Tieto tuky sú skryté v mäse, mlieku a mliečnych výrobkoch, v bravčovej masti, kačacom tuku, masle, ale aj v kokosovom a palmovom oleji, vajíčkach, avokáde.
 • Mononenasýtené tuky – pomáhajú maximalizovať produkciu testosterónu, priaznivo vplývajú na hladinu cholesterolu a chránia srdce a cievy. Ich zdrojom je repkový, mandľový a olivový olej, rôzne druhy orechov, ľanové a tekvicové semiačka, sója.
 • Polynenasýtené tuky – pomáhajú znižovať hodnoty cholesterolu v krvi, znižujú riziko rozvoja cukrovky 2. typu, bojujú proti zápalových reakciám v tele. Zlepšujú celkový zdravotný stav, ale nemajú priamy dosah na hodnoty testosterónu. Nájdete ich v rybom tuku (Omega 3), slnečnicovom a ľanovom oleji, v avokáde, arašidoch.

Ak chcete zvýšiť testosterón, zamerajte sa na nasýtené a mononenasýtené tuky v primeranom zdravom množstve. Vyhnite sa vysmážaným jedlám a rýchlemu občerstveniu. Aj v tomto prípade sa dajú nájsť zdravšie spôsoby, pri ktorých je pomer dobrého a zlého cholesterolu v rovnováhe.

Čo na to hovoríte ? Žiadne extra obmedzovanie, skôr kvalitný jedálny lístok. Veľa mäsa a zeleniny priam nabáda k rôznym kulinárskym špecialitám. Dôležitý je však aj spôsob prípravy, preto netopte mäso vo veľkom množstve nekvalitného oleja a dlhým varením neoberajte zeleninu o cenné vitamíny a minerály. Nezabúdajte na dostatočný pitný režím a obmedzte konzumáciu alkoholu.

Aké cviky zvyšujú testosterón?

Zabudnite na lenivosť a pohodlnosť. Áno, určite vás po celom dni zmáha únava a energie nie je nazvyš. Chcete byť gaučovým kráľom s veľkým bruchom alebo opäť raz chlapom, ktorý je so sebou spokojný lebo je silný, výkonný a plný energie?

Už ste počuli o tom, že produkciu testosterónu môžete podporiť vhodným cvičením? Nie všetky športy a aktivity však majú túto vlastnosť, preto si priblížime, čo si treba vybrať a ako z toho získať maximum – spolu s názornými videami.

Čo by ste mali vedieť?

 • Cvičte primerane k svojim fyzickým schopnostiam. S pravidelným tréningom si vybudujete väčšiu výdrž aj silu – úmerne s rastom svalovej hmoty.
 • Čím väčšie množstvo svalov, tým viac testosterónu. Čím viac testosterónu, tým rýchlejší prírastok svalovej hmoty. Táto vzájomná podpora je celkom zaujímavá, že?
 • Dôležitá je doba trvania tréningu a aj jeho intenzita. Začnite s krátkymi tréningovými jednotkami v čase približne 45 minút. Telo pri cvičení produkuje testosterón a rastový hormón – anabolické hormóny. Ich maximálne zvýšenie nastáva po 30 minútach, o 15 minút neskôr je už hladina testosterónu ako na začiatku cvičenia. Ak budete cvičiť dlhšie, telo začne produkovať kortizol – katabolický hormón, výsledkom čoho bude, že hladina prirodzeného testosterónu začne klesať a na konci celého tréningu ho budete mať menej ako na začiatku.
 • Žiadne vytrvalostné a dlho trvajúce športové výkony, behy, cyklistika, niekoľko hodín v posilňovni. Zvoľte krátky, ale za to intenzívny posilňovací tréning a vykonávajte cviky, pri ktorých zapájate čo najväčšie množstvo svalov. Posilňovací tréning má veľký význam pre nárast testosterónu. Postupne zvyšujte počet sérií a opakovaní, zapájajte ťažšie závažia.
 • Okrem vzpierania je vhodným cvičením aj HIIT (High intensity interval training), pri ktorom sa krátke časové úseky s výbušnou maximálnou fyzickou aktivitou striedajú s fázami “odpočinku”. Je to veľmi jednoduché a môžete si vybrať cvičenie, aké vyhovuje vám (striedanie krátkych šprintov s chôdzou, preskoky cez švihadlo v rýchlom tempe a pomalá chôdza,… ) HIIT nielenže prispieva k zvýšeniu hladiny testosterónu, ale zvyšuje aj váš výkon, posilňuje srdce a efektívne útočí na telesný tuk.
 • Nezabúdajte na odpočinok. Necvičte každý deň. Pri pretrénovaní a dvíhaní čoraz ťažších  závaží nastane efekt opačný, ako čakáte a testosterón sa prestane zvyšovať. Doprajte telu čas potrebný na regeneráciu – aspoň jeden deň po náročnom fyzickom výkone.

Hovoríte si, že neviete ako začať a nebudete sa predsa nikomu vo fitku zdôverovať, že to robíte pre vyšší testosterón? Nech vám ako inšpirácia poslúžia tieto videá a mnoho ďalších, ktoré môžete nájsť pod slovnými spojeniami: “Testosteron boosting exercises (workout)”

Hľadáte prírodný prípravok, ktorý vás nabudí pred výkonom, dodá energiu a väčšiu výdrž počas cvičenia a navyše podporuje nárast prirodzeného testosterónu? Potom si pozrite naše hodnotenie na Somatodrol.

Dopĺňanie testosterónu na predpis

Ak máte po 50tke a chcete obnoviť kvalitu svojho života, no zmena stravy a viac športových aktivít sú bez efektu, skúste sa u svojho lekára informovať o doplnkovej testosterónovej terapii. V tomto veku sa totiž počet Leydigových buniek, ktoré produkujú testosterón v semenníkoch znižuje na polovicu.

Testosterón sa do tela dostáva vo forme tabliet, injekcií alebo gélov. Hormonálna terapia musí byť vedená pod dohľadom lekára a individuálne prispôsobená pre potreby vášho organizmu. Ak ste muž v pokročilom veku s dobrým zdravotným stavom, mužský hormón navyše vám neuškodí a súčasne pôsobí aj ako prevencia pred rozvojom cukrovky 2. typu, rednutím kostí či nábehom na obezitu. Do tela sa nepodáva žiadna cudzorodá látka, ide iba o doplnenie takého množstva tohto hormónu, ako majú ostatní zdraví muži v danom veku. Testosterón vás síce vzpruží a opäť budete mať zo života viac radosti, ale nie je všeliekom na všetky neduhy a jeho nízka hladina nemusí byť prioritne hlavnou príčinou vašich ťažkostí. Neodkladajte preto svoje problémy na neurčito.

Mužom v mladšom veku sa takáto liečba neodporúča, môže viesť k zastaveniu prirodzenej produkcie testosterónu.

Niekoľko zaujímavostí o testosteróne na záver:

 1. Založenie rodiny znižuje hladinu testosterónu. Stratíte potrebu byť alfasamcom a loviť ženskú korisť. Aspoň na pár rokov.
 2. Vyššia hodnota testosterónu ide ruka v ruke s úspechom v podnikaní. Je to preto, že máte tendenciu viac riskovať a skúšať aj to, na čo iní nemali odvahu. Testosterón je vaším hnacím motorom.
 3. Muži s vyšším testosterónom sú menej štedrí, neradi sa delia o svoje financie a majetky, nepožičiavajú auto ani blízkym osobám. Na opačnej strane – muži s nižšou hladinou testosterónu sa hrnú do vážnych vzťahov, spoločnej domácnosti alebo rovno do sobáša.
 4. Ak sa muž zaľúbi, jeho testosterón sa zníži. Ak sa zaľúbi žena, jej testosterón sa zvýši.
 5. Jedna hodina štiepania dreva zvyšuje hladinu testosterónu dočasne o 48% ! Bez ohľadu na vek, či zdravotný stav.
 6. Viete, že vplyv testosterónu na muža spoznáte podľa jeho rúk? Všetko záleží od pomeru prstov pravej ruky, konkrétne ukazováka a prstenníka. Ak je prstenník výrazne dlhší ako ukazovák, tak bol muž počas maternicového vývoja vystavený výrazným dávkam testosterónu. V opačnom prípade, pri dlhšom ukazováku, množstvo testosterónu bolo nízke. Tieto prvotné hodnoty majú vplyv na správanie, silu, stavbu tela, mozgové pochody – po celý život. Čo ste o sebe zistili vy?

Žiadne komentáre

Nechaj komentár