Zdieľaj

Čo znamená nízky testosterón pre ženy?

Testosterón je dôležitý pohlavný hormón. Prevláda názor, že sa jedná výlučne o mužský pohlavný hormón. Avšak, i v tele ženy má svoje zastúpenie a funkcie. Nerovnováha tohto hormónu – príliš málo alebo príliš veľa testosterónu, ovplyvňuje celkový zdravotný stav ženy. Aké sú jeho úlohy?

  • podieľa sa na produkcii nových krvných buniek
  • priaznivo vplýva na libido
  • pôsobí na hormóny, ktoré stimulujú folikuly, ovplyvňuje reprodukciu.

Vo výskumoch bolo zistené, že tento hormón, rovnako ako u mužov, v závislosti od veku v tele ženy klesá. Už 40-ročná žena má hodnotu testosterónu v tele zníženú na polovicu. Vedci a lekári sústavne zameriavajú svoju pozornosť na odhalenie príznakov a predovšetkým na to, aká lekárska pomoc a odporúčania sú vhodné pre ženy trpiace nízkou hladinou testosterónu.

Pri nízkom testosteróne môžete pozorovať tieto symptómy:

  • nedostatočná sexuálna túžba
  • sexuálne neuspokojenie, neschopnosť dosiahnuť orgazmus
  • depresívna nálada a úzkosť
  • letargia
  • svalová slabosť, fyzická únava

Diagnostika

Určenie nízkej hladiny tohto hormónu je často komplikované a mätúce. Vyššie spomínané príznaky totiž lekári prisudzujú nastupujúcej menopauze (alebo perimenopauze), depresii, stresu, partnerským problémom v dlhoročných vzťahoch. Ak chcete zistiť skutočnú príčinu vašich pretrvávajúcich zdravotných problémov, musíte sa informovať aj o tejto možnosti. Nízka hladina testosterónu sa určuje z krvných testov.

Nízka hladina testosterónu je vtedy,

  • ak u žien mladších ako 50 rokov je množstvo testosterónu nižšie ako 25ng/dL
  • ak u žien starších ako 50 rokov je množstvo testosterónu nižšie ako 20ng/dL.

Hormonálny profil žien po 40tke je však veľmi premenlivý, kolíše na dennej frekvencii, v závislosti od menštruačného cyklu a pri takýchto podmienkach je náročné detekovať hodnotu testosterónu.

 

Aké sú príčiny nízkej hodnoty testosterónu?

Ženské telo produkuje tento hormón vo vaječníkoch, nadobličkách a v periférnych tkanivách.

Vzhľadom na to, že vaječníky sú hlavným výrobcom testosterónu, pokles hormónov produkovaných vaječníkmi spojených s menopauzou znamená, že u niektorých žien sa pred a po menopauze môžu vyskytnúť nízke hladiny testosterónu. Tradične sa pokles libida pripisuje postmenopauzálnym poklesom estrogénu. No čoraz častejšie sa tento pokles spája s úbytkom testosterónu.

U mnohých žien však vaječníky naďalej produkujú hormóny ako testosterón. Preto lekári naznačujú, že niektoré ženy s nízkym obsahom testosterónu môžu mať isté zmeny v genetickom usporiadaní, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť produkovať zlúčeniny DHEA a DHEA-S, ktoré sú prekurzormi testosterónu. Niektoré ženy môžu tiež mať nedostatok enzýmov, ktoré spracúvajú tieto DHEA a DHEA-S na testosterón.

K ďalším možným príčinám nízkeho testosterónu u žien možno zahrnúť:

  • nedostatočnosť nadobličiek, pri ktorej nadobličkové žľazy nefungujú tak dobre, ako by mali.
  • ooforektómia – chirurgické odstránenie vaječníkov
  • hypopituitarizmus – porucha hypofýzy, pri ktorej hypofýza nedokáže produkovať niektoré hormóny.
  • užívanie perorálnej estrogénovej liečby, pri ktorej estrogén môže znižovať produkciu testosterónu.
  • skorá menopauza

 

V čom spočíva liečba nízkej hladiny testosterónu u žien?

Táto oblasť medicíny v dôsledku častého nesprávneho určenia diagnózy nie je úplne jednoznačná. Ženám po menopauze je predpisovaný liek, ktorý v sebe kombinuje estrogén a syntetický testosterón. No práve táto syntetická forma nemusí byť účinná pri zvyšovaní hodnôt prirodzeného testosterónu v tele ženy. Ďalšími možnosťami sú testosterónové injekcie, náplasti a  gély, ktoré na podobnom princípe fungujú aj u mužov. Iný prístup poukazuje na podávanie DHEA výživových doplnkov. Keďže DHEA je prekurzorom testosterónu, je jeho užívaním možné zvýšiť množstvo testosterónu v tele.

Príliš veľa testosterónu vo vašom tele tiež spôsobuje viaceré nežiaduce vedľajšie účinky, preto pozor na dávkovanie. Objavuje sa akné, ochlpenie tváre, ústup vlasov a plešatosť, prehĺbenie hlasu, teda maskulinné fyzické vlastnosti tela.

Ženy tehotné a dojčiace by nemali užívať doplnkový testosterón – prenáša sa na dieťa. Poraďte sa so svojím lekárom o najvhodnejšej liečbe, vylúčte interakciu s ostatnými liekmi, ktoré momentálne užívate a hlavne – uistite sa o správnosti diagnózy.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaKomplexný sprievodca detoxikáciou
DalšieDomáce recepty pre zväčšenie pŕs
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre