Zdieľaj

Čo znamená nízky testosterón pre ženy?

Testosterón je dôležitý pohlavný hormón. Prevláda názor, že sa jedná výlučne o mužský pohlavný hormón. Avšak, i v tele ženy má svoje zastúpenie a funkcie. Nerovnováha tohto hormónu – príliš málo alebo príliš veľa testosterónu, ovplyvňuje celkový zdravotný stav ženy. Aké sú jeho úlohy?

 • podieľa sa na produkcii nových krvných buniek
 • priaznivo vplýva na libido
 • pôsobí na hormóny, ktoré stimulujú folikuly, ovplyvňuje reprodukciu.

Vo výskumoch bolo zistené, že tento hormón, rovnako ako u mužov, v závislosti od veku v tele ženy klesá. Už 40-ročná žena má hodnotu testosterónu v tele zníženú na polovicu. Vedci a lekári sústavne zameriavajú svoju pozornosť na odhalenie príznakov a predovšetkým na to, aká lekárska pomoc a odporúčania sú vhodné pre ženy trpiace nízkou hladinou testosterónu.

Pri nízkom testosteróne môžete pozorovať tieto symptómy:

 • nedostatočná sexuálna túžba
 • sexuálne neuspokojenie, neschopnosť dosiahnuť orgazmus
 • depresívna nálada a úzkosť
 • letargia
 • svalová slabosť, fyzická únava

Diagnostika

Určenie nízkej hladiny tohto hormónu je často komplikované a mätúce. Vyššie spomínané príznaky totiž lekári prisudzujú nastupujúcej menopauze (alebo perimenopauze), depresii, stresu, partnerským problémom v dlhoročných vzťahoch. Ak chcete zistiť skutočnú príčinu vašich pretrvávajúcich zdravotných problémov, musíte sa informovať aj o tejto možnosti. Nízka hladina testosterónu sa určuje z krvných testov.

Nízka hladina testosterónu je vtedy,

 • ak u žien mladších ako 50 rokov je množstvo testosterónu nižšie ako 25ng/dL
 • ak u žien starších ako 50 rokov je množstvo testosterónu nižšie ako 20ng/dL.

Hormonálny profil žien po 40tke je však veľmi premenlivý, kolíše na dennej frekvencii, v závislosti od menštruačného cyklu a pri takýchto podmienkach je náročné detekovať hodnotu testosterónu.

 

Aké sú príčiny nízkej hodnoty testosterónu?

Ženské telo produkuje tento hormón vo vaječníkoch, nadobličkách a v periférnych tkanivách.

Vzhľadom na to, že vaječníky sú hlavným výrobcom testosterónu, pokles hormónov produkovaných vaječníkmi spojených s menopauzou znamená, že u niektorých žien sa pred a po menopauze môžu vyskytnúť nízke hladiny testosterónu. Tradične sa pokles libida pripisuje postmenopauzálnym poklesom estrogénu. No čoraz častejšie sa tento pokles spája s úbytkom testosterónu.

U mnohých žien však vaječníky naďalej produkujú hormóny ako testosterón. Preto lekári naznačujú, že niektoré ženy s nízkym obsahom testosterónu môžu mať isté zmeny v genetickom usporiadaní, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť produkovať zlúčeniny DHEA a DHEA-S, ktoré sú prekurzormi testosterónu. Niektoré ženy môžu tiež mať nedostatok enzýmov, ktoré spracúvajú tieto DHEA a DHEA-S na testosterón.

K ďalším možným príčinám nízkeho testosterónu u žien možno zahrnúť:

 • nedostatočnosť nadobličiek, pri ktorej nadobličkové žľazy nefungujú tak dobre, ako by mali.
 • ooforektómia – chirurgické odstránenie vaječníkov
 • hypopituitarizmus – porucha hypofýzy, pri ktorej hypofýza nedokáže produkovať niektoré hormóny.
 • užívanie perorálnej estrogénovej liečby, pri ktorej estrogén môže znižovať produkciu testosterónu.
 • skorá menopauza

 

V čom spočíva liečba nízkej hladiny testosterónu u žien?

Táto oblasť medicíny v dôsledku častého nesprávneho určenia diagnózy nie je úplne jednoznačná. Ženám po menopauze je predpisovaný liek, ktorý v sebe kombinuje estrogén a syntetický testosterón. No práve táto syntetická forma nemusí byť účinná pri zvyšovaní hodnôt prirodzeného testosterónu v tele ženy. Ďalšími možnosťami sú testosterónové injekcie, náplasti a  gély, ktoré na podobnom princípe fungujú aj u mužov. Iný prístup poukazuje na podávanie DHEA výživových doplnkov. Keďže DHEA je prekurzorom testosterónu, je jeho užívaním možné zvýšiť množstvo testosterónu v tele.

Príliš veľa testosterónu vo vašom tele tiež spôsobuje viaceré nežiaduce vedľajšie účinky, preto pozor na dávkovanie. Objavuje sa akné, ochlpenie tváre, ústup vlasov a plešatosť, prehĺbenie hlasu, teda maskulinné fyzické vlastnosti tela.

Ženy tehotné a dojčiace by nemali užívať doplnkový testosterón – prenáša sa na dieťa. Poraďte sa so svojím lekárom o najvhodnejšej liečbe, vylúčte interakciu s ostatnými liekmi, ktoré momentálne užívate a hlavne – uistite sa o správnosti diagnózy.

Žiadne komentáre

Nechaj komentár