Zdieľaj

Proteínová alebo aj bielkovinová diéta je založená na konzumáciu potravín s vyšším obsahom tukov a najmä bielkovín. Naopak obsah sacharidov sa zredukuje na nutné minimum.
Bežné potraviny obsahujú 3 dostupné esenciálne zdroje našej energie, akými sú sacharidy, tuky a bielkoviny. Stravovacie koncept jedálnička bielkovinovej diéty pracuje s vysoko kvalitnými bielkovinami, ktoré bránia spaľovanie svalovej hmoty a podporujú dodatočné spaľovanie tukov. Princíp bielkovinovej diéty je založený na skutočnosti, že strava s veľkým obsahom bielkovín má nízky glykemický index. Preložené do jednoduchej reči to znamená, že vďaka nižšiemu glykemickému indexu sa dochádza pocit nasýtenia na dlhší čas a zároveň je aj potlačená chuť na sladké.

Výhody proteínovej diéty

a) pravidelné stravovanie
b) jednoduché zostavovaní jedálnička
c) rýchly úbytok na váhe
d) nepočítajú sa kJ ani kcal
e) vhodné pre tých, ktorí majú radi mäso a vajcia
Instantný proteínovú diétu je možné kúpiť za zvýhodnenú cenu tu. Má výhodu v tom, že sa nemusíte o jedlo starať a len si ho jednoducho pripravíte podľa návodu.

Nevýhody bielkovinovej diéty

a) zakázaná väčšia konzumácia sacharidov
b) nutná kreativita a pestrosť u jedálnička
c) môže vzniknúť jednotvárny jedálniček
d) absencia niektorých vitamínov a minerálnych látok
e) chute na sacharidy
f) nie je najzdravšie

Povolené potraviny u bielkovinovej diéty

Povolené potraviny sú tieto:

ryby
mäso
tofu syr
olivový olej
zelenina
brokolica
repa
šaláty
reďkovky
čistá voda
citrónová voda
nesladený čaj
biely jogurt
vajcia

Zakázané potraviny pri bielkovinovej diéte

všetky výrobky obsahujúce tuky a sacharidy
zemiaky
vyprážané jedlá
tučné mäso
sladkosti
sladené nápoje
sladké ovocie
alkohol
Bielkovinová diéta sľubuje úbytok až 7 kilogramov za mesiac, je to však individuálne. Vyskúšajte ju teda, ak sa potrebujete dostať do formy za krátky čas.

Odporúčáme

 

Čo to je ketóza?

Ketóza je organizmu prirodzený biologický stav. Nastáva, keď sa telu v strave pravidelne dodáva dostatočné množstvo proteínov (bielkovín) a zároveň je na minimum znížený príjem sacharidov a tukov. V ketóze sa potom začínajú tvoriť “ketolátky”. Vznikajú štiepením tukových tkanív a majú schopnosť plnohodnotne nahradiť sacharidy, ktoré sú primárnym zdrojom energie človeka.
V dôsledku toho dochádza k úbytku nielen podkožného tuku, ale aj vnútorného tuku, čiže viscerálneho, ktorý obklopuje dôležité orgány. Znižuje sa hladina cholesterolu v krvi a klesá produkcia hormónu inzulínu, ktorý štiepi cukry a vyvoláva chuť na sladké. Ketózy nesprevádza hlad, chute ani zlá nálada. Naopak! Človek sa cíti plný energie a miestami má až euforickú náladu. Ketóza je tiež skvelý detoxikačný prostriedok. Telo totiž spaľuje aj usadené toxické látky, proste vylúči všetko, čo nepotrebuje. Do ketózy sa organizmus dostáva po 2 – 3 dňoch proteínovej diéty.

Proteínovú diétu je veľmi náročné až nemožné si denne pripravovať z bežných potravín, preto tu sú špecializované firmy na proteínovú diétu, ktorej základ predstavujú špeciálny proteínová jedla. Asi najznámejší a najobľúbenejší je Epress dieta.

 

Aké sú jednotlivé etapy bielkovinovej diéty?

1. fáza bielkovinovej diéty

V prvej časti sa konzumuje proteínové jedlo 5 x denne a ďalej, ako bolo už spomenuté, sa jedia vybrané druhy zeleniny. K týmto druhom patrí brokolica, karfiol, cuketa, pór, čakanka, reďkovky, uhorka, špenát, fazuľové struky, kapusta, čínska kapusta, kel, zeler (biely i stonkový), fenikel, špargľa, baklažán (baklažán), patizón, žerucha, všetky druhy šalátov, klíčky zo sóje a ďalšie. Povolené druhy zeleniny môžu byť konzumované surové, varené alebo dusené, odporúčaná denná dávka zeleniny je celkom 500 gramov. Táto fáza trvá dva až štyri týždne (maximálne šesť týždňov, ak nekonzultuje s výživovým poradcom).

2. fáza bielkovinovej diéty

Pri druhej fáze sa jej 3 x denne proteínové jedlo. Naďalej sa jej odporúčanej druhy zeleniny. Na rozdiel od prvej fázy sa zaraďujú do jedálnička jedlá bohaté na bielkoviny (chudé mäso okrem bravčového, vajcia či ryby). Dĺžka druhej fázy sa pohybuje medzi tromi až ôsmimi týždňami. V druhej fáze sa zo zeleniny jej paradajka, paprika (len 1ks) deň, cibuľa, cesnak, repa, artičoky alebo tekvice (maximálne 200g / deň).

1. fáza bielkovinovej diéty

V ďalších etapách diéty je možné jesť už všetky druhy zeleniny. Pri tretej fáze sa bežne jedia jedlá bohaté na bielkoviny, ovocie a zeleninu. Jej sa odporúčaných 5 jedál denne. Podľa potreby sa denne raz či dvakrát zaraďuje proteínové jedlo. Tu je dobré pravidelne športovať podľa svojej obľúbenej športové aktivity. Ku koncu diéty dochádza k opätovnému zavádzanie cukrov do stravy a k návratu ku klasickému jedálnička racionálneho stravovania. Týmto sa predchádza nežiaducemu pôsobeniu tzv. Jo-jo efektu.

Všeobecne naďalej sa dodržiavajú pravidlá zdravej výživy (žiadne hranolky, knedle, českej klasické omáčky, ako je napríklad sviečková), ostatné prílohy v polovičnom množstve, chipsy apod. Pri televízii a naďalej zeleninová príloha k jedlu a minimum alkoholu (jeden pohár vína či malé pivo týždenne).

Pokiaľ máte počas prvých dní diéty hlad, je možné jesť väčšie množstvo uvedené zeleniny či piť väčšie množstvo vody, aby sa dobre odplavovali odpadové látky a nedošlo k prekysleniu organizmu.

Dôležité je upozorniť, že existujú špeciálne prírodné prípravky, ktoré, pretože mnoho ľudí nemá možnosti si každý deň špeciálne pripravovať jedlo, obsahuje ako proteínová jedla už pripravená v instantnej forme, ako je Epress diet. Predstavuje úplnú náhradu stravy pre redukciu telesnej hmotnosti.

Tento diétny program treba sprevádzať vhodným pohybovým režimom, ale odporúča sa len ľahké cvičenia (chôdza, plávanie, jazda na bicykli). V prípade fyzicky namáhavějšího cvičenie (fitness) je potom odporúča zjesť 30 až 50 g sacharidov 30 minút pred cvičením.

 

Chudnutie s Express diet

V závislosti na tom, koľko kilogramov potrebujete schudnúť, sa môžete rozhodnúť pre niektorú z troch odporúčaných kúr:
3-týždňová kúra pre rapídny úbytok hmotnosti – Počas 21 dní sa konzumujú výhradne pokrmy. Kvôli vysokej kalorickej hodnote je prísne zakázaná konzumácia alkoholu. Po troch týždňoch zapojíte normálny (hlavne nie nezdravú!) Stravu, ale stále budete užívať aj 2 dávky KetoFitu denne. Kompletný zoznam súpravy pre rapídny úbytok hmotnosti nájdete tu.
2-týždenné kúra pre mierny úbytok váhy – Táto kúra je vhodná, ak potrebujete schudnúť pár kilogramov okolo pása do plaviek alebo svadobných šiat. Dva týždne konzumujete len KetoFit, následne 30 dní v kombinácii s bežnou stravou. Zoznam súpravy pre mierny úbytok hmotnosti nájdete tu.
Ľahká kúra – Preventívne užívanie KetoFitu proti priberaniu. Vhodná je pre ženy, ktoré majú podozrenie, že začínajú priberať, aj keď nemení svoje stravovacie návyky. V ľahkej kúre sa kombinujú 2 – 3 pokrmy KetoFitu denne spolu s bežnou stravou.

 

Bielkovinová diéta – Rady, tipy, odporúčania, dôležité upozornenia

veľa pite

Dbajte na hojný prísun tekutín počas celej diéty (minimálne 1,5l denne). Vhodné sú prírodné nedochucované minerálne vody, bylinkové čaje, ľahká čierna káva či Coca-Cola light. Prisladzujeme zásadne umelými sladidlami.

dochucovadlá

Šaláty možno dochutiť jednou polievkovou lyžicou panenského olivového oleja (z prvého lisovania za studena). Povolená je tiež soľ, korenie, sušené korenie, cesnak a cibuľa v prášku, bylinky, ocot a citrónová šťava.

Spôsob prípravy pravých jedál

Dodržujte odporúčania týkajúce sa spôsobu prípravy pravých jedál: Nesmažte, nepečte, negrilujte. Ideálne spôsoby prípravy sú dusenie na vode, orestovaní s pridaním kávovej lyžičky kvalitného rastlinného oleja, varenie v pare, marinovanie …
Niekoľko dobrých rád

Prísne dodržiavajte povolené druhy potravín a Nerozširujte si “podľa svojho” navrhnutý zoznam. Nikdy nevynechávajte proteínové jedlo, aj keby ste mali dojem, že “nemáte hlad”. Chudnete práve vďaka prísunu bielkovín.

V prípade, že vás naopak hlad trápia aj napriek dodržiavaniu jedálnička, môžete si dať extra porciu povolenej zeleniny kedykoľvek počas dňa.

Nezabúdajte na nutnosť fyzickej aktivity (aspoň 1 hodinu 3 x týždenne). Podporíte tým svoj bazálny metabolizmus, zrýchlite proces chudnutia a posilníte svoje svaly.
Bolesť hlavy – zápcha

Zmena stravovacích návykov vyvoláva u malého percenta populácie bolesti hlavy. Použite klasická analgetiká (paracetamol, ibuprofen).

V prípade zápchy zvýšte prísun tekutín a zeleniny alebo použite klasická preháňadlá.

Bielkovinová diéta – jedálny lístok – ukážka

1. deň

Raňajky: biely tvaroh a šalátová uhorka

Olovrant: biely jogurt

Obed: zeleninový šalát

Olovrant: vajcia

Večera: dusený pstruh s hlávkovým šalátom

2.deň

Raňajky: biely jogurt a paradajka

Olovrant: šalátová uhorka

Obed: dusená krutí prsia a zeleninový šalát

Olovrant: Lučina

Večera: rybie filé pripravované v pare

3. deň

Raňajky: tvaroh s pažítkou

Olovrant: vajcia

Obed: varený kurací plátok a hlávkový šalát

Olovrant: biely jogurt

Večera: zeleninový šalát s kúskami vareného morčacieho mäsa

...
HODNOCENIE
KETOFIT
96 %
Zdieľaj
PredchádzajúcaMotivácia na chudnutie a cvičenie
DalšieAko schudnúť cez brucho
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre