Zdieľaj

Kotvičník zemný, veľmi dobre známy aj ako Tribulus Terrestris, je malá nenápadná rastlinka s viacerými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Vo veľkej miere je využívaná najmä vo východných kultúrach a výborne sa ju darí dopestovať v širokom území Ázie, Európy, Afriky, ale aj Afriky. Zrejme neexistuje muž, ktorý by o jej prospešnosti pre mužské zdravie nepočul. Tzv. “rastlinná viagra” je mimoriadne obľúbená medzi aktívnymi mužmi a športovcami. Jej účinky možno pozorovať v prirodzenej podpore tvorby testosterónu, zvyšovaní libida a sexuálnej výkonnosti, naopak znižovaní cholesterolu a čo je veľmi žiadané – funguje aj ako prírodná podpora pre rast svalovej hmoty.

V nasledujúcich odsekoch vám priblížime všetky zaujímavé detaily, ktoré by ste predtým, ako sa rozhodnete kotvičník zemný v nejakej forme užívať, mali poznať.

Kotvičník zemný – výskyt a pestovanie

Kotvičník zemný je jednoročná ťahavá rastlina, ktorá patrí do čeľade kacibovitých. Jej stonky sú 10 – 60 cm chudé, listy krátko rapikaté a palistnaté, kvety – drobné žlté a plody – tvrdé hviezdicovité. Na výsadbu obľubuje suché slnečné miesta, stepi a piesočniny. Na Slovensku sa túto rastlinu darí hojne dopestovať v suchých oblastiach Podunajskej nížiny. Pre priaznivé účinky možno využívať všetky časti rastliny :

 • Koreň – je bohatý na fytosteroly a využíva sa na podporu vitality a pohlavných funkcií.
 • Listy a vňať – obsahujú alkaloidy, flavonoidy, steroidné saponíny a sú bohaté na vitamín C.
 • Plody – obsahujú najvyšší počet prírodných anabolických steroidov, inak označovaných aj ako fytosteroly.
 • Kvety – obsahujú steroidy diosgenín, tigogenín, yamogenín, neotigogenín a mnohé ďalšie telu prospešné látky.

Ak sa rozhodnete pre vlastné dopestovanie kotvičníka zemného, nie je problémom zohnať semená. Tie je dobré nechať predklíčiť v kvetináčoch na teplom slnečnom mieste, ideálne vo vnútri, na okennom parapete. S takouto výsadbou sa odporúča začať v druhej polovici apríla. Po “troch zamrznutých” (alebo po období, kedy už skončia jarné prízemné mrazy) môžete vypestované rastlinky presunúť do pôdy, ideálne na miesto, kde je po celý deň slnečno. Dajte však pozor, aby vám počas prvých dní prvé zelené výhonky nespálilo májové slnko, preto je dobré vymyslieť nejakú slnečnú clonu. Sadenice dávajte od seba vo vzdialenosti na 25 – 50 cm, prvý mesiac pravidelne polievajte, aby sa vytvorili silné koreňové štruktúry, neskôr už polievať nemusíte – kotvičník zemný má rád teplo a primerané sucho. Za 2-3 mesiace sa rozrastie na husté pôdopokryvné porasty.

Z kotvičníka môžete zberať celú rastlinu aj s koreňom. Všetky časti dôkladne očistite a umyte vo vode. Kotvičník nastrihajte na kúsky o dĺžke 1,5 – 2 cm a dôkladne vysušte. Suchá zmes takto obsahuje korene, listy, vňať, kvety aj plody so semenami. Jednu čajovú lyžičku usušenej a podrtenej zmesi stačí zaliať pol litrom horúcej vody, nechať vyluhovať, následne scediť a počas dňa priebežne popíjať pred jedlom.

 

Kotvičník zemný – účinky

Účinky, ktoré sa kotvičníku zemnému pripisujú sa zdajú byť prehnané. Táto “superbylinka” by mohla byť riešením na väčšinu zdravotných neduhov. Aká je však pravda? Keďže sa spája najmä s nárastom testosterónu, bol kotvičník zemný otestovaný v rôznych pozorovaniach už mnoho krát. Niektoré výskumy priniesli konkrétne odpovede, iné zase ponechali zvedavé otázky otvorené alebo s neutrálnou odpoveďou. Vzorka sledovaných bola totiž v niektorých prípadoch zatiaľ malá, alebo pozorovanie ešte neprebiehalo dostatočne dlhú dobu, aby sa dali vyvodiť konkrétne závery. Čo sa však môžete dočítať na reklamných materiáloch, internetových stránkach venujúcich sa bylinkárstvu a stránkam, ktoré sa venujú problematike mužskej erekcie a potencie?

Kotvičník zemný:

 • Prispieva k zvýšeniu hladiny testosterónu (údajne až o 30%), zvyšuje mužskú potenciu a zlepšuje mužskú plodnosť.
 • Podporuje nárast svalovej hmoty na úkor tuku, má stimulačné a anabolické účinky.
 • Prispieva k zlepšeniu trávenia – podporuje tvorbu žalúdočných štiav a urýchľuje peristaltiku čriev.
 • Pomáha znižovať hladinu krvného cholesterolu o cca 25%.
 • Užíva sa pri chorobe močových ciest a obličiek – močopudný, podporuje rozpúšťanie močových kameňov, zmierňuje bolestivosť pri močení.
 • Urýchľuje regeneráciu a hojenie organizmu.
 • Detoxikuje pečeň.
 • U žien zmierňuje negatívne prejavy počas menopauzy.
 • Pomáha pri liečbe zápalov v ústnej dutine.
 • Posilňuje imunitný systém.

...a mnoho ďalších pozitívnych vlastností, ktoré je je však veľmi náročné odhadnúť. Rovnako ako je to pri rôznych iných výživových doplnkoch, vitamínoch, liekoch na predpis – čo u jedného človeka výnimočne dobre účinkuje, môže byť pre ďalšieho zbytočné alebo dokonca škodlivé.

Kotvičník zemný – tablety a kapsule

Nie každý má možnosť sadiť a starať sa o vlastné rastliny kotvičníka zemného. Rovnako tak, celá sezónna snaha môže byť zmarená škodcami a plesňami. Isto ste postrehli, že na našom trhu sa to výživovými doplnkami, ktoré stavajú na dobrom mene kotvičníka zemného len tak hemží. Dokonca aj v lekárni vám pri istých ťažkostiach lekárnik odporučí tablety, kupovaný čaj, tinktúru alebo kapsule s obsahom kotvičníka.

Ako rozpoznáte kvalitný výživový doplnok?

 • Nepôjde o žiadny pofidérny internetový predaj od výrobcu, o ktorom ste ešte nepočuli.
 • Výsledky nebudú prezentované ako dokonalý zázrak, ktorý predčí skutočný liek – napríklad viagru.
 • Na obale je jasne uvedené, aké množstvo kotvičníka zemného sa v percentách alebo miligramoch nachádza v jednej dávke. Optimálna denná dávka je okolo 500- 1500 mg, nemala by však byť prijatá naraz (ideálne rozdelená do dvoch dávok) a toto množstvo by sa nemalo presahovať.
 • Kotvičník zemný nie je všemocný, veľmi dobre sa však dopĺňa s ďalšími prírodnými výťažkami a ingredienciami, ktoré prirodzenou formou podporujú nárast hladiny testosterónu, chuť na sex, vitálnosť a aktivitu, erekciu a s ňou spojenú potenciu.
 • Tribulus Terrestris je základnou zložkou väčšiny dobre predávaných a u mužov obľúbených výživových doplnkov, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu života mužov v strednom veku. Ich účinok možno považovať za komplexný a užívanie za bezpečné.
 • Vyberajte výživové doplnky, ktoré sú registrované a certifikované na Úrade verejného zdravotníctva SR.

TIP !
Vyskúšajte najlepšie tablety na zväčšenie testosterónu – RECENZIA

Kotvičník zemný – skúsenosti a recenzie

Prešli sme za vás niekoľko diskusných fór, kde sa muži rôzneho veku radili o účinkoch kotvičníka zemného. Samozrejme hlavnou témou bolo zvyšovanie sexuálnej aj fyzickej výkonnosti, spoľahlivejšia erekcia, rýchlejší nástup erekcie a väčšia chuť na sex. Anonymné prostredie dáva mužom priestor na vyjadrenia aj takýchto chúlostivých intímnych problémov. Aké sú ich skúsenosti? Odporúčajú slovenskí a českí muži užívanie kotvičníka zemného? Drvivá väčšina odpovedí je kladná, musíte však zvoliť overený výživový prípravok, ktorý sa dá jednoducho a pravidelne užívať a obsahuje dostatočné množstvo účinných prírodných látok. Muži spozorovali nárast svalovej hmoty, viac energie a vitálnosti, vyššiu sexuálnu výkonnosť, dlhšiu erekciu, bezproblémovú ejakuláciu s dostatočným množstvom semena.

Kotvičník zemný sa neodporúča užívať ľuďom mladším ako 18 rokov a keďže pre afrodiziakálne účinky a prípadnú úpravu hormonálneho profilu prírodnou cestou po ňom občas siahnu aj ženy, je dobré vedieť, že nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Kotvičník zemný – cena

 • Čaj z kotvičníka zemného balený v nálevových vreckách kúpite už za približne 1,5 – 2 € takmer v každej lekárni. Sypaný čaj z tejto bylinky (30 – 50 g) vo vyššej kvalite sa pohybuje na sume 2 – 5 €. Účinok takejto formy je však len veľmi mierny a chuť čaju negarantuje, že vám pravidelné odhodlanie popíjať ráno a večer takýto čaj vydrží po dobu aspoň 1 mesiaca.
 • Koncentrované tinktúry z kotvičníka zemného sa zvyčajne dávkujú po kvapkách, napr. 1 kvapka na 1 kilogram hmotnosti. Takže, ak vážite 80 kg, za deň by ste mali užiť 80 kvapiek tinktúry, rozdelených do 2 – 3 dávok. V jednej 50 ml ampulke môže byť 1000 – 1200 kvapiek a cena začína od 3 – 4 € vyššie v závislosti od výrobcu.
 • Medzi muži je azda najobľúbenejší kotvičník zemný vo forme tabliet a kapsúl. Jednoducho sa dávkujú, užívajú zapitím vodou, v ničom vás nezdržujú. Okrem čistých jednozložkových vitamínových doplnkov sú veľmi obľúbené komplexné výživové doplnky s obsahom viacerých účinných prírodných látok- najmä overený: Primulus.
...

Žiadne komentáre