Zdieľaj
jarný detox

Jarný detox je to, čo väčšina z nás potrebuje na správne naštartovanie organizmu po dlhej tmavej zime. Počas zimných mesiacov máme totiž prirodzene nižší príjem ovocia a zeleniny, dni sú krátke, noci dlhé, viac spíme, metabolizmus pracuje pomalšie a aj chladné nepriaznivé počasie nás častejšie zaženie do príjemného tepla našich domácnosti. Ak sa chcete zbaviť prebytočných zimných kíl a obnoviť prirodzené fungovanie vášho organizmu – jar je ideálny obdobím, kedy zvládnete svoje telo očistiť a podporiť prirodzenú detoxikáciu. Nie nadarmo je jarné obdobie v našej kultúre spojené aj so 40 dňovým pôstom. No keďže v dnešnej dobe sa už nepostíme, tak ako naši predkovia, nemôžeme si v plnej miere ani užiť prospešnosť tohto obdobia.

Ako mám vedieť, že potrebujem detox?

Vnútorné orgány a procesy prebiehajúce v ľudskom tele sú prirodzene nastavené tak, aby telo od škodlivín a toxínov očišťovali priebežne a na dennej báze. Prostredie, v ktorom žijete a strava, ktorú jete, však často presahujú povolenú hodnotu v obsahu nebezpečných látok, čo sa postupne odzrkadľuje aj na vašom zdravotnom stave. Podľa niektorých príznakov môžete spoznať, že vaše telo s detoxikáciou potrebuje pomôcť:

 • opakované bolesti hlavy
 • problémy s trávením – plynatosť, nadúvanie
 • problémy s vyprázdňovaním – hnačka, zápcha
 • spomalený metabolizmus (a následný prírastok hmotnosti)
 • únava a skleslá nálada
 • znížena sexuálna túžba
 • zhoršenie kvality pokožky – akné, ekzém, zápalové ložiská
 • vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov
 • u žien – bolestivosť prsníkov a problémy s menštruačným cyklom

Samozrejme, že tieto príznaky môžu byť prejavom iného ochorenia a nemali by ste sa spoliehať len na to, že počas niekoľkodňového detoxu všetko vymizne. Dobre premyslený detox, ktorý telo nestresuje hladom a nedostatkom živín, však dokáže prispieť k obnove prirodzeného fungovania organizmu a obnoviť energiu, imunitu a vitalitu.

Je čas na jarný detox!

Ako dlho bude trvať ?

Najmenej aspoň 7 dní, ideálne aj niekoľko týždňov a najlepšie, ak si niektoré body detoxu osvojíte natrvalo

Čo tým môžem získať?

Zlepšené trávenie, prílev energie, zmiernenie zdravotných ťažkostí, lepšiu náladu, …

Čo pre to musím urobiť?

 • Konzumujte stravu bohatú na vitamíny, minerály a živiny, ktoré podporujú prirodzenú detoxikáciu.

Váš jedálniček by mal obsahovať farebnú zeleninu, listovú zeleninu, bobuľové ovocie, chudé mäso z voľného chovu, kvalitné ryby, výživné olejnaté semená a orechy. Pozornosť môžete zamerať aj smerom k superpotravinám. Vedú sa dlhoročné výskumy o ich prospešnosti pre ľudské zdravie a ak neviete, čo môžete k superpotravinám zaradiť, tu je niekoľko z nich:

žerucha, cvikla, špenát, hlávkový šalát, čínska kapusta, karfiol, brokolica, tekvica, pažítka, petržlen, grécky jogurt, čučoriedky, acai bobule, losos, ľanové a chia semienka, jablká, citróny, avokádo, melón, zázvor, cesnak, vlašské orechy, pistácie, mandle, zelený čaj, kakao, …

Tento zoznam je ešte obsiahlejší a je skutočne z čoho v kuchyni zdravo a chutne čarovať. Dávajte však pozor na ich kvalitu. O pesticídy a herbicídy navyše nemáte záujem!

Okrem nich sú pre zdravie prospešne aj tzv. zelené superpotravinymladé výhonky obilnín (mladý jačmeň, zelená pšenica) a riasy (chlorella a spirulina). Neohúria vás svojou chuťou, no nesú v sebe celý zástup pozitívnych účinkov, ktorými podporia prirodzenú detoxikáciu. Ako nevýhodu možno vnímať to, že je náročnejšie ich v bežnom obchode zohnať a vôbec – nájsť spôsob ako ich zaradiť do stravovania.

V kamenných alebo internetových obchodoch so zameraním na zdravú stravu ich v praktickej práškovej forme isto nájdete.

Viac o najlepších prípravkoch na detoxikáciu (aj tých so “supergreens”) si môžete prečítať TU.

 • Vyhnite sa potravinám, ktoré stoja za rozvojom rôznych zápalov v tele.

Takými sú predovšetkým biely cukor, umelé sladidlá, transtuky (margaríny) a geneticky modifikované potraviny. Zbystriť pozornosť by ste mali vtedy, ak sa po dočasnom vynechaní lepku a laktózy cítite výrazne lepšie. Je to jasný signál toho, že za vašimi ťažkosťami môže byť skrytá intolerancia.

TIP redakcieVýhodná cena + darček

99,7% Šťava z aloe vera pre podporu imunity a obnovenie normálnej funkcie trávenia

Bližšie informácie TU.

 • Jedzte 3 krát denne v pravidelných časoch.

Zlepšíte tak fungovanie svojho metabolizmu. Telo si privykne na pravidelný prísun energie a nebude musieť čerpať z rezerv, aby následne horlivo budovalo nové zásoby tuku. Prejedanie a dobehovanie celodenného “pôstu” vo večerných hodinách ešte nikomu neprospelo.

 • Stavte na vlákninu.

Vláknina, ktorá nemá žiadnu energetickú hodnotu, má v sebe silu upraviť vaše trávenie. Naviaže na seba vodu, niekoľkonásobne zväčší svoj objem a vyrieši tak mnohé problémy so zápchou a zhoršeným trávením. Nezabudnite však pri zvýšenom príjme vlákniny piť dostatok vody.

Zdroje: ovocie a zelenina, ľanové semienka, chia semienka, strukoviny, čistá vláknina Psyllium

 • Vypite minimálne 2-3 litre čistej vody.

Každý deň začnite pohárom vlažnej vody s pár kvapkami citróna. Skvelo naštartuje trávenie a hydratuje bunky tela po nočnom oddychu. Ak je váš príjem tekutín (čistá voda, detoxikačné a bylinkové čaje) dostatočný, zlepší sa vyplavovanie škodlivín obličkami.

 • Vylúčte alkohol, kofeín a cigarety.

Možno najväčšia skúška, ale s výsledkom, ktorý vás môže prekvapiť!

TIP redakcieÚčinné zloženie

Výborný BIO detox čaj bez kofeínu

Bližšie informácie TU.

 • Obmedzte používanie kozmetiky s obsahom chemických zložiek.

Ak sa snažíte nezamorovať svoje telo chemickými látkami, vzdajte sa aspoň dočasne všetkých kozmetických produktov, ktoré nie sú na prírodnej báze. Kvalitná BIO kozmetika nezaťažuje pokožku a pritom jej dodá všetky dôležité cenné látky.

 • Pustite sa do očisty svojho domova.

Po zime sa nánosom prachu v domácnosti nikto nečuduje. Suché prekúrené ovzdušie na to vytvorilo “ideálne” podmienky. Alebo naopak – bojovali ste so zvýšenou vlhkosťou, mokrými stenami a rozmáhajúcou sa plesňou. Jar je na očistu domova ako stvorená – otvorte okná dokorán, vyprášte všetky vankúše, prehozy,koberce, povysávajte a umyte prach a uvidíte, ako sa zlepší kvalita vášho spánku

 • Rozvíjajte svoje obľúbené fyzické aktivity.

Práca v záhradke, okolo domu, dlhé prechádzky prebúdzajúcou sa prírodou, veľa slnečných lúčov a predlžujúce dni, … Je veľa spôsobov ako sa po zime naštartovať a prebrať, aj keď nie ste medveď 🙂 .

 • Užite si horúce kúpele a saunovanie

Veľké percento toxínov sa vylučuje cez pokožku. Preto, ak sa rozhodnete, že podstúpite takýto jemný a nenáročný jarný detox, skúste si dopriať každý deň horúci kúpeľ alebo navštívte saunu. Nezabudnite ani masáž pokožky a občasný peeling.


Ak sa chcete o prirodzenej detoxikácii dozvedieť viac, prečítajte si nášho komplexného sprievodcu detoxikáciou.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaAko schudnúť zo stehien – reálny pohľad a tipy
Dalšie5 tipov, ako vždy vyzerať štýlovo
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre