Zdieľaj

Jarný detox je to, čo väčšina z nás potrebuje na správne naštartovanie organizmu po dlhej tmavej zime. Počas zimných mesiacov máme totiž prirodzene nižší príjem ovocia a zeleniny, dni sú krátke, noci dlhé, viac spíme, metabolizmus pracuje pomalšie a aj chladné nepriaznivé počasie nás častejšie zaženie do príjemného tepla našich domácnosti. Ak sa chcete zbaviť prebytočných zimných kíl a obnoviť prirodzené fungovanie vášho organizmu – jar je ideálny obdobím, kedy zvládnete svoje telo očistiť a podporiť prirodzenú detoxikáciu. Nie nadarmo je jarné obdobie v našej kultúre spojené aj so 40 dňovým pôstom. No keďže v dnešnej dobe sa už nepostíme, tak ako naši predkovia, nemôžeme si v plnej miere ani užiť prospešnosť tohto obdobia.

Ako mám vedieť, že potrebujem detox?

Vnútorné orgány a procesy prebiehajúce v ľudskom tele sú prirodzene nastavené tak, aby telo od škodlivín a toxínov očišťovali priebežne a na dennej báze. Prostredie, v ktorom žijete a strava, ktorú jete, však často presahujú povolenú hodnotu v obsahu nebezpečných látok, čo sa postupne odzrkadľuje aj na vašom zdravotnom stave. Podľa niektorých príznakov môžete spoznať, že vaše telo s detoxikáciou potrebuje pomôcť:

 • opakované bolesti hlavy
 • problémy s trávením – plynatosť, nadúvanie
 • problémy s vyprázdňovaním – hnačka, zápcha
 • spomalený metabolizmus (a následný prírastok hmotnosti)
 • únava a skleslá nálada
 • znížena sexuálna túžba
 • zhoršenie kvality pokožky – akné, ekzém, zápalové ložiská
 • vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov
 • u žien – bolestivosť prsníkov a problémy s menštruačným cyklom

Samozrejme, že tieto príznaky môžu byť prejavom iného ochorenia a nemali by ste sa spoliehať len na to, že počas niekoľkodňového detoxu všetko vymizne. Dobre premyslený detox, ktorý telo nestresuje hladom a nedostatkom živín, však dokáže prispieť k obnove prirodzeného fungovania organizmu a obnoviť energiu, imunitu a vitalitu.

Je čas na jarný detox!

Ako dlho bude trvať ?

Najmenej aspoň 7 dní, ideálne aj niekoľko týždňov a najlepšie, ak si niektoré body detoxu osvojíte natrvalo

Čo tým môžem získať?

Zlepšené trávenie, prílev energie, zmiernenie zdravotných ťažkostí, lepšiu náladu, …

Čo pre to musím urobiť?

 • Konzumujte stravu bohatú na vitamíny, minerály a živiny, ktoré podporujú prirodzenú detoxikáciu.

Váš jedálniček by mal obsahovať farebnú zeleninu, listovú zeleninu, bobuľové ovocie, chudé mäso z voľného chovu, kvalitné ryby, výživné olejnaté semená a orechy. Pozornosť môžete zamerať aj smerom k superpotravinám. Vedú sa dlhoročné výskumy o ich prospešnosti pre ľudské zdravie a ak neviete, čo môžete k superpotravinám zaradiť, tu je niekoľko z nich:

žerucha, cvikla, špenát, hlávkový šalát, čínska kapusta, karfiol, brokolica, tekvica, pažítka, petržlen, grécky jogurt, čučoriedky, acai bobule, losos, ľanové a chia semienka, jablká, citróny, avokádo, melón, zázvor, cesnak, vlašské orechy, pistácie, mandle, zelený čaj, kakao, …

Tento zoznam je ešte obsiahlejší a je skutočne z čoho v kuchyni zdravo a chutne čarovať. Dávajte však pozor na ich kvalitu. O pesticídy a herbicídy navyše nemáte záujem!

Okrem nich sú pre zdravie prospešne aj tzv. zelené superpotravinymladé výhonky obilnín (mladý jačmeň, zelená pšenica) a riasy (chlorella a spirulina). Neohúria vás svojou chuťou, no nesú v sebe celý zástup pozitívnych účinkov, ktorými podporia prirodzenú detoxikáciu. Ako nevýhodu možno vnímať to, že je náročnejšie ich v bežnom obchode zohnať a vôbec – nájsť spôsob ako ich zaradiť do stravovania.

V kamenných alebo internetových obchodoch so zameraním na zdravú stravu ich v praktickej práškovej forme isto nájdete.

Viac o najlepších prípravkoch na detoxikáciu (aj tých so “supergreens”) si môžete prečítať TU.

 • Vyhnite sa potravinám, ktoré stoja za rozvojom rôznych zápalov v tele.

Takými sú predovšetkým biely cukor, umelé sladidlá, transtuky (margaríny) a geneticky modifikované potraviny. Zbystriť pozornosť by ste mali vtedy, ak sa po dočasnom vynechaní lepku a laktózy cítite výrazne lepšie. Je to jasný signál toho, že za vašimi ťažkosťami môže byť skrytá intolerancia.

TIP redakcieVýhodná cena + darček

99,7% Šťava z aloe vera pre podporu imunity a obnovenie normálnej funkcie trávenia

Bližšie informácie TU.

 • Jedzte 3 krát denne v pravidelných časoch.

Zlepšíte tak fungovanie svojho metabolizmu. Telo si privykne na pravidelný prísun energie a nebude musieť čerpať z rezerv, aby následne horlivo budovalo nové zásoby tuku. Prejedanie a dobehovanie celodenného “pôstu” vo večerných hodinách ešte nikomu neprospelo.

 • Stavte na vlákninu.

Vláknina, ktorá nemá žiadnu energetickú hodnotu, má v sebe silu upraviť vaše trávenie. Naviaže na seba vodu, niekoľkonásobne zväčší svoj objem a vyrieši tak mnohé problémy so zápchou a zhoršeným trávením. Nezabudnite však pri zvýšenom príjme vlákniny piť dostatok vody.

Zdroje: ovocie a zelenina, ľanové semienka, chia semienka, strukoviny, čistá vláknina Psyllium

 • Vypite minimálne 2-3 litre čistej vody.

Každý deň začnite pohárom vlažnej vody s pár kvapkami citróna. Skvelo naštartuje trávenie a hydratuje bunky tela po nočnom oddychu. Ak je váš príjem tekutín (čistá voda, detoxikačné a bylinkové čaje) dostatočný, zlepší sa vyplavovanie škodlivín obličkami.

 • Vylúčte alkohol, kofeín a cigarety.

Možno najväčšia skúška, ale s výsledkom, ktorý vás môže prekvapiť!

TIP redakcieÚčinné zloženie

Výborný BIO detox čaj bez kofeínu

Bližšie informácie TU.

 • Obmedzte používanie kozmetiky s obsahom chemických zložiek.

Ak sa snažíte nezamorovať svoje telo chemickými látkami, vzdajte sa aspoň dočasne všetkých kozmetických produktov, ktoré nie sú na prírodnej báze. Kvalitná BIO kozmetika nezaťažuje pokožku a pritom jej dodá všetky dôležité cenné látky.

 • Pustite sa do očisty svojho domova.

Po zime sa nánosom prachu v domácnosti nikto nečuduje. Suché prekúrené ovzdušie na to vytvorilo “ideálne” podmienky. Alebo naopak – bojovali ste so zvýšenou vlhkosťou, mokrými stenami a rozmáhajúcou sa plesňou. Jar je na očistu domova ako stvorená – otvorte okná dokorán, vyprášte všetky vankúše, prehozy,koberce, povysávajte a umyte prach a uvidíte, ako sa zlepší kvalita vášho spánku

 • Rozvíjajte svoje obľúbené fyzické aktivity.

Práca v záhradke, okolo domu, dlhé prechádzky prebúdzajúcou sa prírodou, veľa slnečných lúčov a predlžujúce dni, … Je veľa spôsobov ako sa po zime naštartovať a prebrať, aj keď nie ste medveď 🙂 .

 • Užite si horúce kúpele a saunovanie

Veľké percento toxínov sa vylučuje cez pokožku. Preto, ak sa rozhodnete, že podstúpite takýto jemný a nenáročný jarný detox, skúste si dopriať každý deň horúci kúpeľ alebo navštívte saunu. Nezabudnite ani masáž pokožky a občasný peeling.


Ak sa chcete o prirodzenej detoxikácii dozvedieť viac, prečítajte si nášho komplexného sprievodcu detoxikáciou.

1 COMMENT

Nechaj komentár