Zdieľaj

S príchodom jari väčšina z nás zatúži po zmene a nových začiatkoch. Jarná detoxikácia je jedným z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť jarnej únavy a naštartovať k lepšiemu výkonu. Ľudské telo sa zbavuje škodlivín prirodzene a každý deň - predovšetkým za pomoci obličiek, čriev, pečene a pokožky. Pravda je však taká, že po zime je veľa prirodzených mechanizmov spomalených alebo zanesených. Zvyčajne sa sťažujeme na ťažké trávenie, zápchu alebo opakujúce sa hnačky, problémy s pokožkou vlasmi, alebo nechtami. Pociťujeme únavu a stratu chuti do života. Môže byť za tým vplyv znečisteného životného prostredia, čas, ktorý sme počas zimy trávili prevažne vo vnútri, obklopení umelými materiálmi a strava, ktorá obsahovala veľa tukov, cukrov a umelých prídavných látok, ktoré v značnej miere zanášajú organizmus a stoja za rozvojom mnohých chronických ochorení. Ako si s tým poradiť? Ako sa na detoxikáciu organizmu pripraviť a čo by ste mali vedieť?

Ako začať s detoxom?

Máte jasnú predstavu o tom, ako bude detox prebiehať a čo musíte urobiť? V súčasnosti existuje veľa postupov, ako urýchliť detoxikáciu. Známe sú povestné dni hladovky, striedanie ovocných a zeleninových dní s dňami, kedy sa stravujete bežne. Je dôležité si uvedomiť, čo detoxom sledujete. Nepomýľte si ho s radikálnym chudnutím. Áno, párdňové kúry, kedy fungujete “len o vode”, prinesú aj úbytok kilogramov, avšak pravdepodobne len dočasne. Cieľom detoxikácie je to, aby ste sa po zmenách v jedálničku a v doterajšom životnom štýle, začali opätovne cítiť fajn a zdravšie.

Žiadne extrémne metódy v dlhodobom horizonte nefungujú a sú pre telo škodlivé. Najdôležitejšie je prísť na to, čo vám vyhovuje, aj s ohľadom na fungovanie v bežnom pracovnom alebo rodinnom živote. Nemôžete si predsa dovoliť zobrať dovolenku len preto, že sa pár dní rozhodnete piť kapustovú šťavu a pravidelne navštevovať toaletu. Preto je vhodné nájsť aj pri detoxe riešenie, ktoré je možné udržiavať bez rizika návratu k starým zvykom.


Ako spoznať, že potrebujete detox?

Vaše telo vám zrejme dáva rôzne signály, že niečo nie je v poriadku:

 • Môže to byť zhoršená kvalita nočného spánku, kedy sa budíte bez energie, neoddýchnutí, aj napriek tomu, že ste spali dostatočne dlho.
 • Na vyššiu mieru toxínov upozorňujú aj problémy s pokožkou, predovšetkým suchá ekzematická koža, akné, zápalové miesta.
 • Ak ste na jar viackrát podľahli virózam, pravdepodobne máte oslabený imunitný systém. Sila imunity súvisí s tým, v akej kondícii sú vaše črevá, najmä hrubé črevo. Preto ruka v ruke s tráviacimi problémami sa znižuje aj obranyschopnosť vášho tela
 • Na zamorenie tela toxínmi upozorňujú aj časté bolesti hlavy, zlá nálady, podráždenosť a neschopnosť sústrediť sa.
 • Pozor na stres! Vysoká hladina stresových hormónov mení prospešné detoxikačné procesy na škodlivé, výsledkom čoho je zahlcovanie tela toxínmi.
 • zbavíte telo škodlivín a prekyslenia
 • urýchlite chudnutie
 • nebudete pociťovať enormnú únavu
 • vaša pokožka aj vlasy budú krajšie
 • trávenie pôjde plynulo, bez zbytočných ťažkostí
 • u žien dochádza k úprave menštruačného cyklu
 • posilníte imunitu
 • celkovo sa budete cítiť zdravšie, spokojnejšie a telesné pochody sa dostanú do normálu

Počúvajte svoje telo

Vašou prvou úlohou by mala identifikácia problémov, ktoré vás trápia. Máte ekzematickú pokožku? Alebo je vaše trávenie spomalené? Zhoršuje sa vaša alergia? Alebo máte problémy po skonzumovaní určitého druhu potravy? Základom je postupne vylúčiť, alebo naopak začleniť do jedálnička potraviny, ktoré by mohli priniesť riešenie. Napríklad až po rokoch sa potvrdí, že máte alergiu na laktózu, ktorá spôsobovala nepríjemné bolesti brucha a nafukovanie. Alebo, že si vaše črevá nedokážu poradiť so vstrebávaním lepku. Poprípade pijete málo vody a pravidelne zabúdate na vlákninu, …

Pre každým detoxom by ste si mali s kritickým pohľadom prejsť svoj jedálniček, mieru pohybu za deň, zlozvyky a celkový životný štýl. To by mal byť váš odrazový mostík k zmenám.


Zbavte sa každodenných toxínov

Presne v tomto momente to bude možno najťažšie. Mnoho ľudí k moderným detoxom totiž pristupuje dosť povrchne. Pár dní sa stravujú pôstne, v snahe urobiť niečo pre svoje zdravie, no len čo detox “zvládnu”, sú naspäť pri niekoľkých šálkach kávy denne, začnú fajčiť, kupovať hotové jedlá a o pár týždňov sú na začiatku.

Pokúste sa na úvod upraviť svoje stravovacie návyky tak, aby v nich bolo čo najmenej toxínov. Detoxikácia je už prirodzenou súčasťou vášho tela, kde rôzne hlavné orgány ako pečeň, obličky, koža, lymfatický systém, pľúca spracúvajú a neutralizujú toxíny na dennej báze, aby očistili vaše telo. Iba ak je tento proces súvislý, cítite sa dobre. Ale keďže škodlivín a toxínov v životnom prostredí omnoho viac ako inokedy a neustále narastajú, vaše orgány si už v kritických prípadoch nedokážu pomáhať sami a potrebujú vašu vedomú pomoc na očistenie organizmu.

Zvoľte si správny priebeh detoxikácie

Skôr, ako sa dostaneme k 11 hlavným krokom, pomocou ktorého prejdete na zdravšiu a vyváženú stravu z dlhodobého hľadiska, vyhraďte si pár dní na predprípravu:

 1. Počas prvých pár dní povedzte NIE alkoholu, káve, cigaretám, sladkostiam a mastným jedlám.
 2. Snažte sa minimalizovať používanie chemických produktov vo svojom každodennom živote - patria sem čistiace prostriedky aj kozmetika - čokoľvek dráždivé a “neprírodné”, čo prichádza do kontaktu s pokožkou.
 3. Vyhnite sa užívaniu voľne predajných liekov, ktoré tlmia bolesť alebo majú silný vplyv na vaše trávenie (napr. preháňadlá).

Pamätajte - akékoľvek dlhodobé priaznivé zmeny vo vašom stravovaní a spôsobe živote, sú pre obnovenie prirodzeného detoxikačného procesu prínosnejšie ako radikálna hladovka.


Prípravky na detoxikáciu - čo od nich očakávať?

Pre detoxikáciu niekedy stačí málo - vzdať sa nerestí a zlozvykov a začať jesť viac ovocia a zeleniny, venovať sa pravidelnému pohybu a dopriať si dostatok spánku. Takáto základná úprava je veľmi jednoduchá a aj účinná.


Kde na detox nájsť čas a ako sa odhodlať?

Doba je rýchla, žijeme hektickým spôsobom života a mnohokrát nemáme veľa času na premýšľanie, ako sa správne stravovať a kedy si nájsť čas na cvičenie. Niekoľkodňové očistné pôsty a diéty by nás isto vyradili z bežného rytmu a pravdepodobne by psychika aj telo pre nedostatok potravy podľahli viac stresu ako regenerácii.

Pre všetkých zaneprázdnených ľudí (ale taktiež i pre všetkých ostatných) existuje na našom trhu niekoľko zaujímavých výživových doplnkov, ktoré sú určené na to, aby podporili prirodzenú detoxikáciu tela a nasmerovali jeho fungovanie tým správnym smerom.

Prinášame vám krátku sumarizáciu 3 najlepších detoxikačných prípravkov, ktoré podporujú prirodzenú detoxikáciu a očistu tela. Líšia sa v zložení, forme, dĺžke užívania a cene.

#1

DetoxActive

Kombinuje zelené potraviny chlorellu, spirulinu, zelený jačmeň a mladú pšenicu s extraktmi Acai, Maqui berry, Aloe vera a pestrecom mariánskym. Jeho zložky sú 100% BIO a certifikovaného pôvodu.


15 € / výdatnosť na 60 dní

 • cenovo dostupná dlhodobejšia kúra
 • zlepšenie trávenia a vylučovania
 • jedlo hotové za 5 minúť
 • zmiernenie príznakov alergií a viac energie
 • rýchle doručenie, nízka cena poštovného

#2

Blendea Supergreens

Obsahuje 4 dôležité zelené superpotraviny – morské riasy chlorellu a spirulinu, mladú pšenicu a zelený jačmeň. Superpotravinami sú preto, lebo je preukázateľne dokázaný ich pozitívny vplyv na ľudské telo.


19 € / výdatnosť na 30 dní

 • 4 superpotraviny v jednom výrobku
 • veľmi dobrý vplyv na organizmus
 • upravené trávenie, úbytok kilogramov, spoľahlivá detoxikácia
 • príjemná chuť, výborná BIO kvalita, shaker a plastová lyžička zadarmo

#3

Prodetox

Zložený z 25 účinných látok v sebe ukrýva prírodnú vlákninu, prečisťujúce bylinky, dobré probiotické baktérie, detoxikačné látky a zmes antioxidantov. Aktivuje v tele samočistiace procesy a odbúrava nánosy toxínov


30 € / výdatnosť na 30 dní

 • rýchla úprava trávenia, strata minimálne 3 kilogramov
 • krátke trvanie očistnej kúry
 • obsahuje zdraviu prospešné probiotiká a vlákninu
 • viac energie pre každodenné činnosti, vyššia výkonnosť

Pre koho sú prípravky na detoxikáciu určené?

 • Pre ľudí, ktorí začínajú chudnúť.
 • Pre každého, kto chce zlepšiť kvalitu svojho zdravia.
 • Pre tých, ktorí si uvedomujú, že ich životný štýl nie je ukážkový.
 • Aj pre tých, ktorým množstvo povinností v pracovnom a rodinnom živote nedovoľuje ukradnúť si pre seba viac času.

11 jednoduchých krokov k detoxikácii organizmu

 1. Pite veľa čistej vody: Ideálne 2,5 - 3 litre čistej vody (alebo aj vhodných bylinkových čajov). Mali by ste vypiť aspoň 8-10 pohárov vody denne!
 2. Snažte sa o pravidelné vyprázdňovanie čriev: Dve lyžičky mletých ľanových semienok, ktoré zapijete vlažnou vodou, sa postarajú o bezproblémový priebeh.
 3. Zaraďte do stravy kvalitné zdroje probiotík: Predovšetkým probiotiká z prírodných zdrojov - kefír, acidofilné mlieko, kapusta, kimchi, jogurt, bryndza, kombucha, jablčný ocot a kvasené uhorky.
 4. Ak mäso, tak iba s overeným pôvodom  - z biochovu: Vo všeobecnosti sa počas detoxikácie odporúča znížiť príjem mäsa. Ak však nechcete mäso z jedálnička vylúčiť, hľadajte domáce chovy, kde máte istotu kvalitného kŕmenia a zaobchádzania so zvieratami. Kauzy o nekvalitnom mäse sa pravidelne dostávajú do našej pozornosti. Mäso sa snažte konzumovať najneskôr na obed, aby ste mali dosť času na jeho strávenie.
 5. Jedzte zdravé tuky: Zdravé tuky, ako je avokádo, olivový olej, divoké mastné ryby, orechy a semená, kokosový olej sú dobré pre vaše srdce a ochránia vás pre návalmi hladu.
 6. Do jedálnička zaraďte potraviny, ktoré prirodzene podporujú detoxikáciu: Denne sa odporúča zjesť 5 - 6 kusov farebného ovocia a zelenej zeleniny. S farebného ovocia sú najlepšie bobuľoviny, pre vysoký obsah antioxidantov a vlákniny. K šalátom môžete pridať aj všetky druhy zeleniny z čeľade cesnakovitej (cesnak, cibuľa, medvedí cesnak, pór) a kapustovitej (kapusta, kel, brokolica, karfiol, …).
 7. Obmedzte príjem bielej múky a cukru! Okrem toho, že pokrmy s cukrom lepšie chutia, nemá cukor pre človeka žiadny významnejší úžitok. Vysoký príjem cukru, ale aj pokrmov z bielej múky nadmerne zaťažuje trávenie, rozkolísava hladiny krvného cukru a v dlhodobom horizonte vedie k návykovosti a rozvoju chronických ochorení.
 8. Zapojte do snahy detoxikačné prípravky a čaje na prírodnej báze: Čaje Oolong, Matcha, Pu-Erh, Maté majú nespočetne veľa benefitov, medzi nimi aj výborné detoxikačné účinky. Ak sa rozhodnete podporiť detox prírodnými tobolkami, kapsulami, alebo nápojmi, sledujte predovšetkým skúsenosti užívateľov pred vami a ich názor na účinnosť. Na trhu je veľa prípravkov, preto hľadajte pre seba ten najlepší! 
 9. Minimalizujte návykové látky: Stimulanty ako kofeín a nikotín spôsobujú nadmernú acidifikáciu krvi a tkanív,čo vytvára prostredie vhodné pre rast vírusov, baktérií, kvasiniek a plesní.
 10. Pravidelne sa hýbte: Udržujte sa v pohybe, či už je to dlhá prechádzka v parku alebo obľúbené cvičenie. Dajte si záležať na tom, aby ste denne urobili aspoň 10 000 krokov denne. Prehľad získate s malým šikovným krokomerom na taške alebo ako prívesok na opasku.
 11. Vypoťte sa aspoň 3 krát týždenne: Koža ľudského tela je najväčším orgánom a práve potenie pomáha eliminovať toxíny. Okrem cvičenia, pri ktorom sa skutočne zapotíte, môžete vyskúšať aj čoraz obľúbenejšie saunovanie.

Informácie uvedené v tomto článku majú informačný charakter, nie sú náhradou za lekárske poradenstvo.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaCambridge diéta recenzia a skúsenosti
DalšieElektrický zavárací hrniec uvarí aj guláš!
Lus
Posledné roky sa zaujímam o zdravý životný štýl a všetko s ním spojené, hľadám odpovede na rôzne stravovacie trendy a vplyv potravín na organizmus. Venujem sa zumbe, jóge a rada posúvam svoje fyzické limity.

Žiadne komentáre