Zdieľaj

Určite každý z nás už niekedy počul o kolagéne, väčšinou v súvislosti s výživovými doplnkami a jeho priaznivými účinkami napríklad na kĺby a pokožku. Poďme sa teda spoločne pozrieť nielen na dôvody, prečo je pre naše telo nevyhnutný, ale aj na spôsoby, ako ho môžeme dopĺňať. Na záver máme recenzie, hodnotenia najlepších kolagénových produktov a odpoveď na otázku, či sa do kolagénových doplnkov naozaj oplatí investovať.

✅Čo je kolagén?

Skôr než sa však pustíme do hodnotenia konkrétnych produktov, je nevyhnutné ujasniť si, čo to vlastne kolagén je. Je to nerozpustný proteín, ktorý nájdeme napríklad vo väzoch, chrupavkách alebo kĺboch. Nachádza sa len v telách živočíchov (vrátane ľudí), takže v rastlinách by sme ho nenašli.

Pokiaľ ide o samotný kolagén, delí sa na niekoľko typov, a to na typ I, II, III, IV a V. Zatiaľ čo typy II až V sa v organizme nachádzajú v menšom množstve, prvý typ tvorí až deväťdesiat percent všetkého kolagénu v našom tele. Nájdeme ho napríklad v šľachách, zuboch, kostiach a koži. Typ II sa naopak nachádza v chrupavke a typ V sa čiastočne nachádza v stenách ciev.

✅Prečo potrebujeme kolagén?

Význam kolagénu spočíva predovšetkým v tom, že je základným stavebným prvkom spojivových a podporných tkanív a tvorí až tridsať percent všetkých bielkovín v tele. To znamená, že je absolútne nevyhnutný najmä pre zdravie nášho pohybového aparátu, ale v menšej miere je dôležitý aj pre zdravú a mladistvo vyzerajúcu pokožku bez vrások alebo napríklad pre silné a nekrepatiace sa vlasy.

Kameňom úrazu je, žiaľ, skutočnosť, že produkcia kolagénu v našom tele dosahuje vrchol okolo 25. roku života, potom začína prudko klesať. To je jeden z dôvodov, prečo nás s pribúdajúcim vekom trápia nielen problémy s kĺbmi, ale aj vrásky a suché, kučeravé vlasy. Ak chceme tieto nepriaznivé účinky plynutia času oddialiť, musíme svojmu telu dopĺňať kolagén nielen prostredníctvom stravy, ale aj doplnkov stravy, v ktorých sa kolagén nachádza v oveľa koncentrovanejšej a pre naše telo využiteľnejšej forme.

✅Aké sú účinky kolagénu?

Skôr než sa však zameriame na výživové doplnky s obsahom kolagénu, pozrime sa bližšie na konkrétne účinky kolagénu na naše telo.

✅Účinky kolagénu na pokožku

Priaznivé účinky kolagénu na pokožku sú zrejmé z toho, že kolagén tvorí až sedemdesiat percent našej pokožky. Jeho dostatočné množstvo je nevyhnutné na udržanie pružnosti a dostatočnej hydratácie pokožky. Okrem toho je účinným prostriedkom na prevenciu hlbokých a jemných vrások, pretože robí pokožku plnšou, hladšou a predovšetkým pružnejšou. Okrem toho môže byť užitočným pomocníkom pri hojení jaziev, strií alebo napríklad pri liečbe akné, pretože zvyšuje odolnosť pokožky voči zápalovým reakciám. Oceníte ho aj vtedy, ak je vaša pleť náchylná na pigmentové škvrny.

✅Kolagén pre zdravšie a bezbolestné kĺby

Ako sme už spomenuli, dostatok kolagénu je absolútne nevyhnutný pre zdravé a bezbolestné kĺby. Kolagén typu II je nenahraditeľnou zložkou chrupavky, ktorá jej dodáva nielen pevnosť, ale aj odolnosť voči treniu a nárazom, ktorým sú naše kĺby vystavené napríklad pri chôdzi alebo behu. Okrem toho zvyšuje hustotu kostí a znižuje bolesť, ktorá sprevádza nezvratné zmeny kĺbovej chrupavky. Vďaka tomu môže pomôcť nielen pri regenerácii, ale pôsobí aj ako prevencia proti poraneniam pohybového aparátu, či už kĺbov a chrupaviek, alebo kostí.

✅Zdravé a silné vlasy bez trenia

Kolagén však nie je vhodný len pre kĺby alebo pokožku – je užitočný aj pre ľudí, ktorí chcú mať husté a silné vlasy bez krepovatenia. Kolagén je vynikajúcim zdrojom aminokyselín (najmä aminokyseliny prolín), ktoré sú dôležité pre tvorbu keratínu, základného stavebného prvku ľudských vlasov. Preto konzumáciou dostatočného množstva kolagénu dosiahnete silnejšie a odolnejšie vlasy a rýchlejší rast vlasov.

Young woman’s hand touching her knee during running time on footpath. Joint pain. Sporty problem and solution. Close up. Front view.

✅9 benefitov užívania kolagénu

 • Podpora kostí a kĺbov – kolagén podporuje silnejšie a pevnejšie kosti a zdravšie kĺby.
 • Lepšia vitalita vlasov – pomáha zabrániť vypadávaniu vlasov. Pomáha tiež proti lámaniu vlasov.
 • Lepšia hydratácia pokožky – vďaka obsahu aminokyselín prolínu a glycínu zabraňuje prehlbovaniu vrások a udržuje elasticitu pokožky. Pomáha intenzívne hydratovať pokožku a omladzovať pleť.
 • Menej vrások – pomáha zjemniť a zredukovať existujúce vrásky.
 • Pevnosť pokožky – pomáha dodávať pokožke elasticitu a pevnosť. Už sa teda nemusíte obávať strií.
 • Udržiavanie svalov – prispieva k regenerácii a udržaniu svalovej hmoty.
 • Spomaľuje starnutie – kolagén nahrádza nevyhnutné bielkoviny, ktoré vekom slabnú a rozkladajú sa.
 • Zdravé a krásne nechty – nechty budú dlhé a pevné. Kolagén pomáha posilniť štruktúru nechtov a má taktiež vplyv na ich lesklosť.
 • Hlbší spánok – kolagén použitý pred spaním prehlbuje spánok.

✅Ďalšie výhody kolagénu

Užívanie kolagénu však prospieva nielen nášmu vzhľadu a zdraviu pohybového aparátu, ale aj mnohým ďalším oblastiam:

 1. Chráni zdravie našich kostí – ako sme už spomenuli, kolagén je dôležitým prvkom pre zdravé kosti, pretože zvyšuje ich hustotu a podporuje mineralizáciu. Je preto vhodnou prevenciou, napríklad proti osteoporóze, najmä ak sa v rodine vyskytla.
 2. Podporuje rast svalov – keďže kolagén je vynikajúcim zdrojom esenciálnych aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín, je jednoznačne nevyhnutný pre rast svalov. Okrem toho tvorí až 10 % svalov.
 3. Je nevyhnutný pre zdravé srdce a kardiovaskulárny systém – kolagén je nielen dôležitým stavebným prvkom cievnych stien, ale pomáha tiež znižovať kôrnatenie tepien a znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu.

✅Ako doplniť kolagén?

Prírodné zdroje kolagénu

Predtým, ako začneme dopĺňať kolagén pomocou doplnkov, je dôležité uistiť sa, že máme dostatok kolagénu v pestrej strave. Keďže ide o látku, ktorá sa nachádza len v telách zvierat, je zrejmé, že ju nemôžeme získať z rastlinnej stravy. Nachádza sa najmä v kostiach, preto je vhodné zaradiť do stravy mäsové vývary aj napríklad želatínu. Rastlinnú stravu však nesmieme úplne zatracovať – napríklad červené ovocie, olivy a avokádo patria medzi potraviny, ktoré môžu stimulovať produkciu vlastného kolagénu, ktorá s vekom klesá.

Hydrolyzovaný kolagén

Ak chcete skutočne pocítiť výhody kolagénu, odporúčame vám siahnuť po hydrolyzovanom kolagéne. Ten je už rozložený, čo znamená, že je stráviteľnejší a ľahšie využiteľný pre naše telo – je to najúčinnejšia forma všetkých kolagénových doplnkov.

✅Recenzie najlepších kolagénových produktov

Pozrime sa teraz na konkrétne produkty, ktoré môžete použiť na doplnenie kolagénu, ak ho nemáte dostatok v pestrej strave (ak ste vegetarián alebo vegán), alebo ak chcete zlepšiť zdravie svojich kĺbov a šliach, ako aj pokožky a vlasov. Máme pre vás tipy na päť produktov, ktoré spĺňajú najvyššie požiadavky na kvalitu a zároveň sú veľmi dobre vstrebateľné.

Collalloc – 100% bioaktívny morský kolagén

Ak hľadáte kolagén s najlepšou možnou vstrebateľnosťou, vyberte si tento bioaktívny morský kolagén. Vďaka vlastnostiam prirodzeným pre naše telo je jedným z najlepšie vstrebateľných produktov na trhu a naše telo ho dokáže využiť na 100 % bez akýchkoľvek strát. Opäť je k dispozícii vo forme prášku, ktorý stačí rozpustiť vo vode a vypiť. Keďže nemá žiadnu chuť ani farbu, môžete ho pridať do akéhokoľvek nápoja bez toho, aby ovplyvnil jeho chuť. Výhodné je aj balenie v jednotlivých dávkach, vďaka čomu nie je potrebné kolagén odmeriavať.

Keď sa povie slovo morský kolagén, takmer každá žena dnes spozornie. A niet divu, pretože na trhu je teraz obrovské množstvo morských kolagénov a hlavný boom nastal s influencermi, ktorí ich začali propagovať na svojich profiloch.

✅Užívanie Collallocu

Na začiatok je dobré povedať, že výsledky užívania nielen Collalloc, ale takmer akéhokoľvek výživového doplnku, neuvidíte za týždeň. Musíte vytrvať a skutočne pravidelne užívať produkt. Z tohto dôvodu som pre vás testoval Collalloc tri mesiace, pretože si myslím, že ani po mesiaci sa jeho účinky neprejavia naplno.

Keď sa mi do rúk dostalo balenie Collalloc, už na prvý pohľad ma veľmi zaujal jeho vzhľad aj praktické balenie kolagénu v 30 vrecúškach. Takže keď niekam idete, nemusíte si so sebou brať celé balenie vrátane odmerky. Stačí si vziať len niekoľko malých vrecúšok, ktoré nezaberajú miesto. To bolo pre mňa od začiatku veľké plus.

Po otvorení jedného z vrecúšok som do nádobky vysypala biely kryštalický prášok, ktorý nijako nevonia. Prvý deň som skúsila Collalloc rozpustiť len vo vode, ale hoci má byť bez chuti, cítila som určitú pachuť, takže som sa v ďalších dňoch rozhodla pre džús. Ďalšou príjemnou vlastnosťou Collalloc je, že ho môžete buď zaliať vodou, alebo ho rovno vysypať do vody, čo pri iných kolagénoch nefunguje a zvyčajne sa začnú zhlukovať. Musíte chvíľu počkať, kým sa Collalloc rozpustí, ale ak ho zmiešate s džúsom ako ja, ani nebudete vedieť, že pijete kolagén. Morský kolagén by ste mali užívať každý deň bez prestávky.

✅Collalloc – Heuréka

✅Výsledky užívania lieku Collalloc

Aj keď sa všeobecne uvádza, že kolagény by sme mali užívať aspoň mesiac, prvé výsledky som videl asi po dvoch týždňoch užívania. Keďže v zimných mesiacoch trpím suchými rukami, práve tu som videla prvé výsledky. V zime je pre mňa takmer nemožné fungovať bez krému na ruky, avšak po dvoch týždňoch používania Collalloc bola pokožka mojich rúk viditeľne hydratovanejšia a suché miesta zmizli bez použitia krému. Potom som si ho nanášala len na ruky pred spaním.

Ako som písala v predchádzajúcej recenzii, už niekoľko rokov ma trápi problematická pleť, ktorú sa mi v súčasnosti darí držať pod kontrolou. Avšak asi po mesiaci používania Collalloc som si všimla, že sa mi začali tvoriť podstatne menej výronov, a ak sa objavili nejaké väčšie, rovnako rýchlo zmizli. Suché miesta na čele a okolo nosa ma prestali trápiť, ale okrem užívania morského kolagénu som nič nezmenila.

Čo sa týka mojich vlasov, patrím k tým šťastlivcom, ktorých kvalitu chladné počasie príliš neovplyvňuje. Takže som neočakávala žiadne veľké zmeny vo vlasoch, ale aj v tomto prípade som bola príjemne prekvapená účinkami Collalloc. Moje vlasy sú teraz lesklejšie a jemnejšie ako kedykoľvek predtým, navyše s mojím podrastom začínam vyzerať ako moja mladšia ja v prvej triede.

Ako by som teda uzavrel svoju recenziu Collalloc? Tento produkt ma oslovil od začiatku a svojimi účinkami, ktoré nielen sľubuje, ale aj skutočne prináša, si získal moje srdce a bez rozmýšľania si objednávam ďalšie balenie.

9.7

Collalloc kolagén

9.7/10

Plusy

 • švajčiarska kvalita
 • 100 % čistý bez prísad
 • v každom balení veľké množstvo dávky kolagénu
...
Zdieľaj
PredchádzajúcaKampotské korenie – všetko, čo potrebujete vedieť o tomto korení
DalšieAkné a strava
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre

Nechaj komentár