Zdieľaj

Existuje mylná predstava, že akné súvisí so stravou. Pravdou ale je, že strava akné nespôsobuje. Stravou ale môžete akné zhoršiť, zmierniť alebo podporiť zdravie pokožky. Dôležité ale je, aby strava obsahovala živiny, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu a teda aj kože.

Niektoré potraviny môžu stav akné zhoršiť. Ak už máte čierne bodky na nose, mastnú pleť a ste náchylní na vznik akné skúste obmedziť niektoré potraviny.

Mlieko

Zdá sa, že mlieko zhoršuje akné. Prečo je tomu tak sa zatiaľ presne nevie. Vedci sa domnievajú, že sú za tým hormóny, ktoré produkujú kravy. A keďže akné a výkyvy hormónov spolu súvisia môže mlieko akné mierne zhoršiť.

Cukor

Sacharidy a cukor sú ďalšou zložkou potravy, ktorá sa pri akné odporúča obmedziť. Pravdou je, že cukor sa rýchlo dostane do krvi. Organizmus ako reakciu na vysokú hladinu cukru začne produkovať inzulín. Tento mechanizmus môže vplývať aj na produkciu ďalších hormónov, ktoré podporujú tvorbu kožného mazu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri vzniku akné.

Čokoláda

Čokoláda je ďalšou kontroverznou surovinou, o ktorej sa hovorí, že zhoršuje akné. Samotné kakao ale akné nezhoršuje a ani ho nespôsobuje. Za zhoršením stavu môže byť mlieko a sacharidy, ktoré čokoláda obsahuje. Ak máte problém s akné a nedokážete sa vzdať čokolády siahnite po horkej čokoláde s vyšším obsahom kakaa a nižším obsahom cukru.

Na druhej strane sú potraviny, ktoré môžu zabrániť alebo zmierniť akné.

Losos

Losos obsahuje množstvo omega – 3 mastných kyselín, ktoré znižujú zápaly v organizme. A keďže je zápal súčasťou akné na tvári, chrbte a ďalších častiach tela môže konzumácia lososa zmierniť akné.

Orechy

Hlavne mandle, arašidy a para orechy sú bohatým zdrojom antioxidantov, vitamínu E a selénu, ktoré chránia bunky pred poškodením, zvyšujú obranyschopnosť organizmu a sú účinné v boji s infekciami. Priama súvislosť medzi orechmi a akné síce nie je preukázaná ale ak bude váš organizmus zdravý bude lepšie bojovať s akné.

Ustrice

Ustrice obsahujú veľa zinku, ktorý je dôležitým prvkom pokožky. Zinok má pomerne silné antibakteriálne účinky a ničí aj baktérie, ktoré stoja za vznikom akné. Zároveň má aj protizápalové účinky, takže zmierňuje zápaly v pokožke.

...

Žiadne komentáre

Nechaj komentár