Zdieľaj

Atkinsonova diéta recenzia

Atkinsonova diéta je založená na veľmi obmedzenom príjmu sacharidov. Niekedy sa jej tiež hovorí nízko sacharidová diéta. Diétu vymyslel si propagoval Robert Atkins už v roku 1958. V jednu dobu bola zväčší táto diéta Veľmi populárna, v poslednom čase síce zažíva trochu “Ústup” zo slávy, no stále je to pomerne funkčný princíp pre redukciu váhy.

 

Ako funguje Atkinsonova diéta

U tejto diéty je nutné dodržiavať niekoľko hlavných zásad. Medzi tieto zásady patri predovšetkým obmedzenie príjmu sacharidov – maximálny denný príjem sacharidov by nemal prekročiť cca 20 gramov. Sacharidy nie sú len cukry sladké. Pri Atkinsovej diétě musíte prestať Jesť zemiaky, kukuricu, pečivo z bielej múky, sladené limonády, pivo, všetko čo obsahuje cukor (teda treba aj prírodný med).

Atkinsonova diéta funguje tak, že prinúti Vaše telo prestať získavať energiu predovšetkým zo sacharidov (resp. Z glukózy, na ktorú naša telo sacharidy šťepí), čo je naopak začať získavať energiu predovšetkým z proteínov s tuku. Atkinsonova diéta sa niekedy tak označuje ako keto-diéta, resp. ketogená diéta.

Niektoré štúdie Potom potvrdili, že Atkinsonova diéta, pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, znižuje “zlý” cholesterol (LDL) A naopak zvyšuje “dobrý” cholesterol (HDL). Predovšetkým táto diéta pomerne spoľahlivo pomáha znižovať Váhu.

 

Aké sú výhody Atkinsovej diéty?

Jednou z výhod tejto diéty je to, že vás neobmedzuje v konzumácii mäsa alebo mäsových výrobkov. Tuky (v rozumnom množstve) u tieto diéty nijako nevadí. Ďalšou veľkou výhodou (trebárs pre tých kto športujú) je to, že u tieto diéty nebudete strácať svalovú hmotu. Zatiaľ čo u iných redukčných diét, je celkový úbytok váhy spojený s redukciou svalovej hmoty, u Atkinsovej diéty sa spaľujú predovšetkým tuky.

 

Aké sú nevýhody Atkinsovej diéty

Tou hlavnou je asi práve ono obmedzenia sacharidov. Predsa len, náš bežný Jedálniček je už od narodenia z veľkej časti postavený práve na sacharidoch (zemiaky, ryža, cestoviny, pečivo z bielej múky ako rožky na chleba). Úplne vylúčenie sacharidov, potom môže byť pre naše telo určitý “šok”. Ak túto diétu vyskúšate, sami poznáte, že už po pár dňoch sa vám bude cnieť veľa trebárs po zemiakoch, kúsku chleba alebo rýdzi. Zväčší táto diéta je teda pomerne náročná na dodržiavanie – vyžaduje pevnú vôľu.

Zväčší táto diéta tiež nie je úplne vhodná ako dlhodobý plán chudnutie. Je odporúčané po 6 týždňoch -8 Atkinsovu diétu vysadiť vrátiť sa späť k jedálničku zahŕňajúceho aj sacharidy.

 

Čo jesť pri Atkinsonovej diéte

Medzi potraviny, ktoré sú povolené u tejto diéty, Patri: Všetka zelenina (až na niekoľko výnimiek, pozri nižšie), Všetko ovocie (až na niekoľko výnimiek, pozri nižšie), mäso, mlieko na mliečne výrobky, pečivo z celozrnnej múky alebo z ovsené múky, korenie, čokoláda s vysokým obsahom kakaa (min 60 -. 70%), olivový olej.

 

Aké potraviny sú zakázané

Zakázané sú potraviny obsahujúce vyšší podiel sacharidov, teda: zemiaky, ryža, kukurica, pečivo z bielej múky, cestoviny z bielej múky, banány, hrozienka, melón, ananás, mrkvu, repa, cukor, med, sladené limonády alebo džúsy a pivo.

 

4 fáze Atkinsovej diéty

U tejto diéty sa odporúčajú 4 fázy. Prvá fáza je indukčná. Počas nej sú vysadené sacharidy ich podiel v potrave nesmie prekročiť 20 gramov za deň. A z týchto 20 gramov potom ¾ mali byť vo forme zeleniny ako je brokolica, špenát, tekvica, karfiol, paradajky alebo špargľa. Zväčší táto fáza trvá asi dva týždne počas nej dochádza k najvýznamnejšiemu chudnutie. Spravidla môžete schudnúť o 2-5 kíl za týždeň.

V druhej fáze pokračujúceho chudnutie už môže byť množstvo sacharidov postupne navyšované. Denná dávka sacharidov sa može zvyšovať o 5 gramov denne. Odporúča sa pridávať malé porcie orechov, škrobové zeleniny a pod. V tejto fáze je povolený aj alkohol.

Tretia fáza je postupnou prípravou na ukončenie diéty. Denný príjem sacharidov sa zvyšuje o 10 gramov denne hlavným cieľom tejto fázy je nájsť optimálnu úroveň množstva sacharidov, pri ktorom vam nebude váha klesať ani stúpať.

V Posledné fázi je potom prechod späť na normálny jedálniček, pričom od piva mali zachovať skúsenosti získané počas Atkinsovej diéty – teda aj naďalej si strážiť množstvo sacharidov. Ak by ste začali opäť naberať kilá späť (jojo efekt), odporúča sa návrat späť robiť 3 fáza s prísnejšou kontrolou množstva sacharidov.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaProdetox recenzia a skúsenosti
DalšieAlkalio – recenzia na komplexné riešenie vašej imunity
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre