Zdieľaj

Zaváranie v umývačke riadu kto už len toto vymyslel? No predsa šikovné ženy, ktoré si uľahčili prácu so spracovaním sezónnej úrody a využili užitočný domáci spotrebič – umývačku riadu. Možno neuveríte, ale tento spôsob skutočne funguje, šetrí čas a trúfneme si napísať, že napríklad také uhorky zavára umývačka riadu rovnako dobre ako zavárací hrniec.

Jednoduchý postup ako zavárať v umývačke riadu

1) Zaváracie poháre dôkladne očistite a zbavte etikiet a nálepiek. Tie by mohli vašu umývačku riadu upchať. Na očistenie až sterilizáciu prázdnych pohárov výborne poslúži intenzívny alebo antibakteriálny program vašej umývačky, samozrejme bez použitia prostriedkov na umývanie riadu.

2) Naložte poháre surovinami. V umývačke môžete zavárať uhorky, marhule, broskyne, čerešne, jahody, slivky, čalamády, lečo, … Výborne sa v nej zavárajú aj všetky džemy a detské výživy. Miesto klasických viečok a pohárov vyberajte radšej tie so závitom, ktoré sa dajú lepšie utiahnuť.

3) Veľmi dôležitý je spôsob, akým zaváraninové poháre uložíte do umývačky riadu. Poháre by sa vždy mali ukladať viečkom smerom hore, s 3-5 centimetrovým odstupom od seba, aby ste zabránili prasknutiu pohárov. Dbajte na to, aby ste horný kôš nepreťažili množstvom veľkých pohárov a nedošlo k jeho deformácii až k znefunkčeniu hornej polovice umývačky riadu. Preto ukladajte väčšie poháre do dolného koša (je dimenzovaný na váhu hrncov a ťažkého riadu) a do horného koša uložte menej pohárov alebo miesto veľkých 7 dcl pohárov tam poukladajte malé poháre.

4) Odstráňte z umývačky riadu prostriedky na čistenie – tablety a leštidlo. Zvoľte program s najvyššou teplotou – najčastejšie je to hodnota 70-80°C a dĺžka trvania cyklu 1,5-2 hodiny. Táto teplota a čas sú dostačujúce na väčšinu zaváracích procesov.

5) Ak so zaváraním v umývačke riadu začínate, odporúčame, aby ste si takéto zaváranie vyskúšali nanečisto na niekoľkých pohároch. Najčastejšie sa totiž domáce gazdinky stretávajú s dilemou, či ponechať poháre po skončení cyklu v umývačke riadu a nechať zaváraniny dôjsť vlastným teplom alebo ich vybrať a otočiť hore dnom, aby viečka lepšie chytili, poprípade, či ešte zaváraniny zabaliť do utierok/deky. Postupy a skúsenosti sú rôzne a jednu správnu odpoveď nepoznáme. Záleží od druhu a tvrdosti plodov, ich konzistencie, množstva zálievky, ale i od samotnej umývačky riadu… Testujte, skúšajte a nedajte sa odradiť prvým neúspechom. V umývačke riadu totiž dokážete naraz zavariť skutočne veľa pohárov a ušetríte tak času i energie.

Tip: V niektorých prípadoch je potrebné vybrať poháre z umývačky skôr, ako prebehne celý program. Mäkšie marhule alebo už viac dozreté slivky by sa mohli zmeniť na džem.

Na internete sa môžete stretnúť s rôznymi radami a postupmi, dokonca aj s tým, že k halde špinavého riadu priložia pár tesne uzatvorených pohárov a zavárajú počas umývacieho procesu. Nevieme posúdiť, nakoľko je toto uľahčenie hygienické. Najviac sa nám pozdáva postupsterilizácia prázdnych pohárov bez čistiacich prostriedkov (vysokou teplotou sa očistí sa aj umývačka riadu) a následne zaváranie naplnených pohárov pri vysokej teplote.

Zaváranie v umývačke riadu – skúsenosti

Názory spokojných žien, ktoré si zaváranie v umývačke riadu obľúbili:

Ja všetkými desiatimi hlasujem za umývačku. Vlani som vyskúšala uhorky. Sterilizovala som ich v umývačke a boli výborné, v živote sa mi také nepodarili (väčšinou som sterilizovala v rúre a myslela som si, že sú dobré, ale teraz už viem svoje). Ovocie som už dlhé roky nezavárala, ale teraz sa konečne odhodlám, keď je to v umývačke také jednoduché.

Zavárala som slivky v umývačke – paráda!!! Nemusím pri tom stáť. Iba som nachystané poháre vložila večer do umývačky riadu, zapla na 70 stupňov a nechala ich tam vychladnúť do rána. Bála som sa, či nejaká fľaša nepraskne, no všetko prebehlo v poriadku. Slivky sú spracované rovnako ako z maminho veľkého zaváracieho hrnca.

Pre všetkých, ktorí chcú zostať verní klasickému zaváraniu v hrnci, odporúčame náš výber najlepších zaváracích hrncov.

...

Žiadne komentáre