Zdieľaj

Ako zavariť lečo a kečup: Ani sa nenazdáme a letná sezóna vyvrcholí. V záhrade sa budú papriky a paradajky prehýbať pod ťarchou úrody. Čo s ňou? Šikovne a jednoducho ju spracovať do zásob na zimu v podobe leča a kečupov. V našich jednoduchých receptoch nájde inšpiráciu každý.

Ako zavariť lečo

Lečo, originál maďarské jedlo, obsahuje paradajky, papriky, cibuľu, feferónky, vajcia a klobásu. Preto to, čo sa u nás nazýva lečom, je len akýsi zeleninový “polotovar” na prípravu leča. Nie je problém zavariť i originál lečo, jeho trvanlivosť je však obmedzená práve pre obsah vajec a mäsa a tiež je potrebné dodržať presné postupy, aby sa celá várka leča nepokazila.

U nás sa najčastejšie pripravuje lečo z papriky, paradajok a cibule. Také, ktoré po otvorení pohára, môžete použiť v kuchyni na veľa spôsobov, aj na to klasické maďarské lečo.

Základný recept na lečo

Budete potrebovať:

  • 1 diel zelenej aj červenej tenkostennej papriky
  • 1,5 dielu paradajok
  • 0,5 dielu cibule

Takže pre príklad: na 4 kg papriky použijete 6 kg paradajok a 2 kg cibule. V zeleninovom leče by vždy mali prevažovať paradajky, ktoré pri dusení pekne pustia šťavu.

Papriku nakrájajte na drobné pásiky, cibuľu tiež nadrobno a paradajky obarte vriacou vodou. Stiahnite z nich šupu a dužinu nakrájajte na kúsky. Šupky z paradajok sa pri varení stáčajú, mierne tvrdnú a najmä menším deťom v pokrmoch z leča vadia a dospelým sa zase zachytávajú medzi zubami. Ak sa chystáte používať cez zimu lečo pod mäso alebo do gulášu, tiež by to dvakrát dobre nevyzeralo.

Cibuľu nasypte do veľkého hrnca a nasucho krátko osmažte, nepridávajte olej. Dosypte k nej papriku a posoľte. Smažená zelenina tak začne púšťať šťavu. Následne treba pridať paradajky a začať dusiť, kým nie je paprika na ¾ mäkká. Pre lepšiu farbu a viac šťavy môžete do leča naliať i hotový paradajkový pretlak alebo trochu čistej vody, ak sa vám zdá, že je šťavy málo. Jeden deciliter octu sa postará o zvýraznenie chuti a slúži aj ako konzervant. Lečo môžete podľa chuti ešte dosoliť a ocukriť. Ak chcete neutrálny podklad pod mäso, stavte na prirodzené chute zeleniny a s dochucovaním to neprežeňte.

Ešte teplé lečo naložte do zaváracích pohárov, vzduchotesne uzavrite a vložte do zaváracieho hrnca. Voda by mala stúpať približne do ⅔ výšky pohárov a je lepšie, ak je teplá (aspoň 60°C). Ušetríte tak čas, ktorý by bol potrebný na zohriatie studenej vody. Sterilizujte pri teplote 85°C po dobu 15 minút. Hotové zavarené lečo vyložte z hrnca a uložte hore dnom na pripravené utierky.

Ako zavariť kečup

Varenie kečupu a celá príprava okolo neho sa aspoň u nás doma spája s tímovou prácou a krásnou arómou, ktorú je cítiť ešte pár dní po “brigáde”. Všade sú dosky, nože, misky, niekto má ruky fialovo-červené od cvikly, druhý plače z cibule, tretí si oko pretrel rukou od feferónky. Presne takto u nás končí hlavná letná sezóna, ktorej výsledkom je viac ako stovka pohárov s kečupom, keďže sme kečupoholici 🙂

Rodinný recept na kečup – overený rokmi

Základný pomer (v prípade potreby môžete množstvo ingrediencií zdvoj- či strojnásobiť):

  • 3 kg paradajok
  • 1 kg červenej papriky
  • 1 kg cibule
  • 1 menšia cvikla
  • 4 jablká
  • 1 dcl octu
  • 150-200 g cukru
  • soľ podľa chuti

Všetku zeleninu treba očistiť a nakrájať na drobno, cviklu a jablká nastrúhať. Cibuľku bez oleja mierne osmažte, tak aby nikde neprihorela, inak sa horkosť prenesie do kečupu. Postupne pridávajte papriku, paradajky, cviklu a jablká. Za pravidelného premiešavania (veľkou varechou vo veľkom hrnci) celú kečupovú zmes duste a varte. Dolejte 1 dcl octu, vsypte cukor a dosoľte podľa chuti. V prípade potreby môžete podliať i vodou v primeranom množstve. Je veľmi dôležité, aby zmes nikde neprihorela.

Varte dovtedy, kým ingrediencie úplne nezmäknú alebo sa nezačnú samé rozpadávať. Zmes odstavte z ohňa a nechajte trochu vychladnúť. Čaká vás totiž pasírovanie, ktoré predpokladá, že v kuchynskej výbave máte buď odolné sitko alebo pasírovacie koryto na kečup. Tak sa zbavíte všetkých šupiek a a zrniek a kečup zostane krásne hladký.

Nasleduje posledná fáza pred plnením do pohárov – odvarenie prebytočnej vody. Kečup varte dovtedy, kým jeho konzistencia mierne zhustne a pri miešaní začne klásť odpor. „Tanierový test hustoty“, ktorý je typický pre džemy, v tomto prípade nefunguje. Orientovať sa môžete podľa toho, ako rýchlo sa kečup z lyžice prelieva. Čím pomalšie, tým lepšie.

Uvarený kečup nechajte trochu vychladnúť, aby sa vám s ním lepšie manipulovalo pri plnení pohárov. Poháre naplňte 1 cm od horného okraja, vzduchotesne uzavrite a vložte do zaváracieho hrnca. Voda by mala stúpať približne do ⅔ výšky pohárov a je lepšie, ak je teplá (aspoň 60°C). Ušetríte tak čas, ktorý by bol potrebný na zohriatie studenej vody. Sterilizujte pri teplote 85°C po dobu 15 minút. Hotový zavarený kečup vyložte z hrnca a uložte hore dnom na pripravené utierky.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaZaváranie v rúre – kto to tiež vyskúša?
DalšieAko zavariť uhorky – Tradičný recept
Lus
Posledné roky sa zaujímam o zdravý životný štýl a všetko s ním spojené, hľadám odpovede na rôzne stravovacie trendy a vplyv potravín na organizmus. Venujem sa zumbe, jóge a rada posúvam svoje fyzické limity.

Žiadne komentáre