Zdieľaj

Moderná doba ponúka množstvo informácií, no občas je ťažké rozlíšiť čo z nich je pravda a čo mýtus. My sme sa o to pokúsili. V rámci témy o problematickej citlivej pokožke sme si identifikovali tri často sa vyskytujúce mýty a podrobili sme ich testu. Myslíte že obstáli? Ani zďaleka! Spoznajte pravdu o citlivej pokožke a chráňte sa rozumne a efektívne.

Mastné miesta alebo akné si môžem zoškriabať.

Pravda: Možno sa to dá, ale príliš veľký tlak alebo nadmerné odlupovanie citlivých častí pokožky situáciu len zhorší. Baktérie spôsobujúce akné sa nachádzajú hlboko vo folikuloch pod kožou a preto na ne povrchové čistenie nezaberá. Akné potrebuje produkty s kyselinou salicylovou, určené na hĺbkové čistenie a odstraňovanie nečistôt.

Čo sa mastnej pokožky týka, vyvarujte sa používania prípravkov na báze alkoholu a všetkých, ktoré by kožu vysušovali. Pokožka sa totiž bude správať presne naopak ako by ste chceli – chýbajúcu mastnotu bude nahrádzať jej zvýšenou produkciou. Preto sa oplatí používať prípravky, ktoré nevysušujú, ale pomáhajú odstraňovať nadbytočné množstvá mazových olejov.

Ak sa budem umývať veľmi horúcou vodou, otvoria a vyčistia sa mi póry.

Pravda: Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa póry neotvárajú a nezatvárajú ako okná. Okrem toho môže horúci kúpeľ či sprchovanie horúcou vodou spôsobiť poškodenie pokožky, zvlášť tej citlivej. Horúca voda pokožku dehydruje, spôsobuje alebo spúšťa citlivosť a môže dokonca spôsobiť aj to, že pokožka začne produkovať viac mazu (prejav obranného mechanizmu). Citlivá pokožka a teplo? Ak, tak len pod dohľadom ľudí, školených v oblasti estetickej medicíny, ktorí používajú riadené teplo (paru) na zmäkčenie pokožky – produkty prenikajú hlbšie do pokožky, no póry sa pri tom neotvárajú.

To, čo zjem, nemá na moju pokožky vplyv

Pravda: Väčšina ľudí vie, že nekvalitná strava môže viesť k prepuknutiu mnohých zdravotných problémov, napriek tomu si pravidelne doprajú tzv. „trash-food“ na úkor oveľa zdravších možností.

Zdravotný stav človeka je aj obrazom jeho jedálnička. To, čo do tela dáte, bude mať priamy vplyv aj na kvalitu vašej pokožky. Vyvarujte sa preto potravín s vysokým obsahom cukrov a tukov, oboje totiž podporuje zápalové procesy v tele (a tie následne poškodzujú kolagén a elastín). Minimalizujte tiež množstvo alkoholu a kofeínu, tie zase telo dehydrujú (čo zaznamená aj citlivá pleť).

Správna cesta vedie skrz konzumáciu dostatku vody (hydratuje, pomáha vyplavovať toxíny), potravín bohatých na antioxidanty (ochrana pred voľnými radikálmi) a potravín s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín (zlepšujú objem kolagénu a elastínu).

...

Žiadne komentáre