Zdieľaj

Zdravé sladkosti nielen pre deti

Zdravé sladkosti nielen pre deti – Väčšina ľudí má doslova závislosť na sladkom. Bežne musí každý deň konzumovať rôzne tortičky, keksy, tyčinky, oblátky, veľa cukru ako sladidlo do kávy alebo čaju a pod. Veľakrát to býva len nejaká maličká “delikatesa” po obede. Osladiť si život je určite úžasný gurmánsky zážitok. Má to aj svoje “ale”.

Dovolím si vám ukázať, že konzumácia sladkostí má obrovský negatívny dopad na naše zdravie a je dneska považované za civilizačné časovanú bombu. Ak je náš jedálniček pravidelne zložený z rôznych sladkých pochutín, môžeme očakávať významný podiel na rozvoji cukrovky II. typu, narastajúci nadváhu až obezitu, demineralizáciu organizmu, negatívny dopad na našu kožu, trávenie a v neposlednom rade vplyv na rozmnožovanie plesní a parazitov v tele. Konzumácia sladkostí má veľký vplyv aj na rozvoj zhubných ochorení.

 

Zdravé sladkosti nielen pre deti – existujú zdravé sladkosti ?

Viem, že je pre väčšinu ľudí skoro nemožné zbaviť sa závislosti na sladkom. Tak si poďme ukázať, že existujú aj zdravé sladkosti.

Som zástancom a propagátorom zdravého životného štýlu, ktorý nepovažujem za obmedzujúci a asketický. Človek môže konzumovať širokú škálu potravín, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné. A to je tiež v prípade sladkostí. Len je musí poznať.

 

Zdravé sladkosti a obchody so zdravou výživou

Dovolil som si prehľadávať obchody so zdravou výživou, rôzne e-shopy a predajne zaoberajúce sa alternatívnymi výživovými smermi. Snažil som sa nájsť zdravé sladkosti a maškrtenie.

Podľa môjho prieskumu po obchodoch zdravej výživy som zistil, že sa dajú nájsť aj sušienky z celozrnnej múky, ale bohužiaľ väčšina sladkostí obsahuje navyše nezdravý palmový tuk alebo pridaný trstinový cukor (ktorý sa rovnako ako cukor biely v tele ukladá do formy tuku a prispievajú k rozvoju cukrovky II. typu), prípadne rôzne mliečne polevy.

Som rád, že som našiel aspoň niekoľko tipov na zdravé sladkosti a maškrtenie.

Ak týchto sladkostí nezjete veľa, iste poteší vaše chuťové poháriky a neprejaví sa to negatívne na vašej hmotnosti ani zdravie.

Tu som vybral niekoľko zdravých sladkostí pre deti a nielen pre nich:

 

1 –  Goji v RAW čokoláde

 

Goji čiže kustovnica čínska je právom radená k top potravinám súčasnej doby. Plody goji sú plné vitamínov a minerálnych látok. Zastúpené sú tu železo, zinok, meď, vápnik, fosfor, selén. Obsahujú až 500 krát viac vitamínu C ako pomaranče.

Keď si teda pridáte ešte skvelé vlastnosti RAW kakaových bôbov criollo, dostanete vynikajúce plody kustovnice v RAW čokoládovom kabátiku. Skvelá kombinácia ..

 

Nutričné hodnoty v 100 g
 • Energia                    2051 KJ / 492 Kcal
 • Tuk                           31.4 g
 •  z toho nasýtený   19.8 g
 • Sacharidy                43.0 g
 •  z toho cukor         32.4 g
 • Bielkoviny               9.9 g
 • Soľ                            0.34 g

Zloženie: 40% Goji * a 60% RAW čokoláda * (74% podiel kakaa) – kakaová hmota *, kokosový palmový cukor *, kakaové maslo *, nepražené kakao * z fair trade produkcie. (* = BIO).

 

2 – Moruša v RAW čokoláde

 

Moruše sú nielen chutným sladkým ovocom, ale tiež veľmi výživnú superpotravinu. V spojení s nepraženým kakaom, ktoré tiež patrí do skupiny tzv. Superpotravín, potom dostávate “nutričné bombu”, ktorá navyše fantasticky chutí! Moruše majú vysoký obsah vitamínu C, železa, vápnika a bielkovín, sú významným zdrojom vlákniny. Moruše sú cenným zdrojom resveratrolu – látky s antioxidačnými a antibakteriálnymi účinkami, ktorá chráni srdce, posilňuje imunitu, odbúrava stres, napomáha vyhladovať rakovinové bunky, blokuje pôsobenie rakoviny, bráni rastu nádoru a navracia rakovinové bunky do zdravého stavu.

Nutričné hodnoty v 100 g
 • Energia                    1946 KJ / 461 Kcal
 • Tuk                           24,5 g
 •  z toho nasýtený   15,2 g
 • Sacharidy                53,6 g
 •  z toho cukor         30.4 g
 • Bielkoviny               6.8 g
 • Soľ                            0.60 g

Zloženie: 44% moruša biela * a 56% RAW čokoláda * (74% podiel kakaa) – kakaová hmota *, kokosový palmový cukor *, kakaové maslo *, nepražené kakao * z fair trade produkcie. (* = BIO).

 

3 – Zázvor v RAW čokoláde

 

Príjemne pikantný zázvor doplnený čokoládou sa stane obľúbenou pochúťkou celej rodiny. Vaše deti už sa nebudú báť nevoľnosti pri cestovaní v aute. Pár zázvorových čokoládových cukríkov zabráni kynetóze.

Zázvorový podzemok má antibakteriálne a protizápalové účinky. Zmierňuje tehotenskú nevoľnosť, podporuje trávenie, pomáha zmierniť ťažkosti pri chrípke a nádche.

 

Nutričné hodnoty v 100 g
 • Energia                    2121 KJ / 511 Kcal
 • Tuk                           31.8 g
 •  z toho nasýtený   19.9 g
 • Sacharidy                47.8 g
 •  z toho cukor         39.5 g
 • Bielkoviny               5.6 g
 • Soľ                            0.60 g

Zloženie: surová kakaová hmota, kryštalizovaný zázvor (30%: zázvor, cukor), kokosový cukor, surové kakaové maslo, kakaový prášok.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaLokapetit – priamo z farmy rovno k vám domov
DalšieErexan recenzia a skúsenosti
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre