Zdieľaj

Na svete nie je dieťa, ktoré nikdy netrpelo bolesťou žalúdka. Problém je však v tom, ako dokážu túto situáciu popísať, na základe čoho je možná lepšia diagnostika. Dospelé deti vám môžu vedieť  poskytnúť aspoň minimálne informácie o tom, kde a ako sa bolesť prejavuje, no sú deti mladšie, bábätká, ktoré vám žiaľ nič konkrétne o svojom trápení nedokážu povedať. Jediným signálom je častý a niekoľko dní pretrvávajúci plač.

Ak nechcete, aby si vaše dieťatko prešlo podobnými scenármi, skúste si prečítať niekoľko zaujímavých informácii o tom, ako zabrániť bolestiam bruška.

Najčastejšie ochorenie novorodencov

Samozrejme, že najlepšou a najjednoduchšou voľbou je pre mnohé mamičky a oteckov podať dieťaťu  účinný liek, ktorý zbaví ich malého potomka veľkého trápenia. Ale nápravu bolesti bruška možno vyriešiť k spokojnosti a bez následkov len vtedy, keď presne viete, prečo dieťa touto bolesťou trpí. A dôvodov, ako sa ukáže, nie je málo.

Napríklad u novorodencov a dojčiat je najčastejšou príčinou bolesti brucha samozrejme nepríjemná dojčenská kolika. Asi 70 % všetkých detí trpí týmto dočasným javom. Pýtate sa prečo má tak malinké dieťa bolesť žalúdka:

  • Existuje názor, že koliky u novorodencov spôsobujú niektoré potraviny, ktoré konzumuje dojčiaca matka.
  • Môže to byť aj dysbióza, čo je akási nerovnováha medzi prospešnými a škodlivými druhmi baktérií v črevnej mikroflóre.
  • Podobným problémom koliky u dojčiat môže byť problém spôsobený následkom intolerancie laktózy, čo dokáže skomplikovať trávenie niektorých základných zložiek potravy, ktorým je samozrejme v prvom rade mlieko.

Ako im pomôcť?

Spôsoby liečenia koliky u novorodencov a starších detí sú približne rovnaké. Všetky z nich sú zamerané výlučne na odstránenie symptómu bolesti. Bohužiaľ, situácia okolo dojčenskej koliky je zložitá, takže občas je nemožné nájsť dokonalé a účinné spôsoby, ako ju vyliečiť vo všetkých prípadoch rovnako dobre. Najlepšie je, ak si ako matka dáte pozor na spôsob svojho stravovania, vyvarujete sa na určitý čas potravinám, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie a následné bolesti bruška detí. Tiež je to aj o spôsobe kŕmenia, na ktorý si musíte dávať pozor. Veľmi dobré je, ak sa o týchto veciach poradíte aj s pediatrom, ktorý tomu rozumie najlepšie.

...

Žiadne komentáre