Zdieľaj

Pozreli ste sa ráno do zrkadla a videli ste tam niečo
navyše? Ak áno a bol to tuk, tak potom je najvyšší čas s tým niečo urobiť.

Napadlo Vás pozrieť sa na internet a hľadať. Uvidíte názvy akoproteínová diéta, ketónová diéta, či bielkovinová“, pričom ide vždy o tú istú diétu. Prečo ju vyskúšať? Je proteínová resp. bielkovinová diéta tá pravá, ktorá Vám pomôže ku krajšiemu telu? Dá sa zvládnuť?

Bielkovinová diéta resp. proteínová diéta na chudnutie je nesmierne populárna a so spoločnosťami ponúkajúcimi proteínovú diétu v rôznych formách sa akoby roztrhlo vrece. Bude to tým, že je účinná, ale … Táto diéta je založená na princípe zvýšeného príjmu bielkovín. Ak chcete schudnúť, je to jedna z možností na chudnutie, ale nesmiete zanedbať pohyb a dostatočný príjem živín. Navyše si nemusíte nič kupovať. Zvládnete ju i s bežnými potravinami, aj keď … Úbytok kilogramov pri proteínovej diéte zabezpečuje stav zvaný ketóza, ktorý vo vašom tele nastane vtedy, keď znížite príjem sacharidov na minimum. Ketóza totiž vášmu telu umožní cielene spaľovať uložené tuky. Preto je chudnutie s proteínovou diétou efektívne a bezpečné a na rozdiel od iných spôsobov chudnutia vám nehrozí, že prídete o svalovú hmotu. Za ochranu svalov vďačíte pravidelnému prísunu dostatočného množstva bielkovín.

Najlepšie diéty

#1

KetoMIX

Súčasťou tejto obľúbenej diéty je aj odborné poradenstvo. Pre ženy aj pre mužov


ketomix

1,50 € / porcia

 • Chudnutie začína na tretí deň
 • Kompletné menu, rady a tipy ako schudnúť
 • jedlo hotové za 5 minúť
 • Reálne výsledky
 • Žiadne škodlivé prísady

#2

KetoFit

Špeciálne zameraná na výživové potreby žien


ketofit

1,60€ / porcia

 • Účinná a rýchla diéta
 • vytvorená odborníkmi v ČR
 • Veľa chutí, žiadny stereotyp
 • Nemusíte športovať
 • Online poradňa a jedálničky 

#3

KetoDiet

Vhodná pre vyťažených ľudí. Veľký výber rozmanitých jedál


ketodiet

1,70 € / porcia

 • Vhodná pre mužov aj ženy
 • Rýchly chudnúci účinok
 • Bez nutnosti športovať
 • Rady, návody a jedálničke zdarma

Bielkovinová diéta
a glykemický index

Bielkovinová diéta resp. proteínová diéta na chudnutie spôsobí vo Vašom tele dodatočné spaľovanie tukov. Bielkoviny – proteíny sú charakteristické tým, že strava, ktorá ich obsahuje má väčšinou nízky alebo stredný glykemický index, čo pri chudnutí zabráni chúťkam na sladkosti a maškrty a navyše jedlá z vyšším obsahom bielkovín Vás zasýtia na dlhšiu dobu. Na druhej strane zvýšený príjem bielkovín (najmä živočíšnych) spôsobí Vášmu telu určité problémy. Glykemický index ovplyvňuje to, za ako dlho dostaneme po nejakom jedle hlad. Odborne povedané – je to hodnota, o ktorú sa zdvihne hladina krvného cukru po tom, čo zjeme jedlo s obsahom sacharidov. Následne sa zase zníži, keď inzulín začne s odsunom prijatého cukru do buniek. Základná poučka je jednoduchá: jedlo pomôže schudnúť vtedy, keď má nízky glykemický index. Ten priamo súvisí s množstvom cukru, ktoré obsahuje – čím menej, tým lepšie. Neznamená to, že nemáte jesť žiadne cukry – pretože tie k svojmu fungovaniu potrebuje napríklad mozog. Znamená to, že si medzi zdrojmi cukru musíte vyberať a nesmiete ich jesť zbytočne veľa.

Z proteínových jedál, ktoré vám okrem vyváženého pomeru živočíšnych a rastlinných bielkovín dodajú tiež potrebné vitamíny a minerály, ktorých množstvo presne zodpovedá náročným kritériám, zeleniny a zdravých tukov sa bude skladať váš nový diétny jedálniček. Bielkovinová diéta má dve základné varianty. Každý z týchto dvoch postupov má niečo do seba, odporúčame vybrať ten, ktorý bude pre Vás prirodzenejší. Prvá je jednoduchšia, ale chudne sa pri ňom pomalšie, druhá je naopak striktnejšia, ale kilá budú ubúdať rýchlejšie. Zvoľte si takú, ktorá pre Vás vhodnejšia, či už vzhľadom k Vášmu dennému režimu, povinnostiam ale aj vzhľadom na Vašu pevnú vôľu a zdravotný stav.

Varianty bielkovinovej
diéty

Hlavný princíp 1. varianty je veľmi jednoduchý a menej nebezpečný. Zvýšením príjmu bielkovín a znížením príjmu sacharidov sa v tele v určitej miere naštartuje ketóza. Tá urýchli spaľovanie tukov a navyše potlačí chuť k jedlu.

Ak zaradíte ku bielkovinovej diéte aj pohyb, tak vďaka zvýšenému príjmu bielkovín, sa Vám skvalitní svalová hmota. To bude mať za následok “zrýchľovanie” metabolizmu a vďaka tomu aj účinnejšie chudnutie s menšou šancou jojo-efektu.

Ak chcete schudnúť, tak denne zjedzte cca 0,9 – 1,3
gramu bielkovín na každý kilogram hmotnosti. Ak napr. vážite 70 kíl, tak denne
by ste mali zjesť 63 až 91 gramov bielkovín. Pričom by ste mali jesť aspoň 5
krát denne. Váš celkový denný príjem kalórií znížte aspoň o 500. Pozor však ak
už dnes jete málo, tak celkový denný príjem kalórií nesmie klesnúť pod 800 za
deň.

Súčasťou Vášho jedálnička by malo byť: chudé mäso – hydina, hovädzie mäso, ryby, nízkotučné mliečne výrobky ako syry, jogurty, mlieko, .. ďalej strukoviny – sója, hrach, fazuľa šošovica. Je potrebné dbať na dostatok živín, a preto si môžete pomôcť aj vhodnými výživovo proteínovými koktailmi a nezabúdať na dostatočnú konzumáciu zeleniny a príležitostne i ovocie.

Bielkovinová diéta na chudnutie nesmie obsahovať pečivo, zemiaky, sladkosti, tučné mäso, vyprážané, omáčky a ani prezreté ovocie. Správny pomer živín vo vašom bežnom jedálničku podľa všeobecných odporúčaní zodpovedá pomeru 50-60% sacharidov, 20-30% tukov a 20% bielkovín. Je zrejmé, že presný jedálny lístok, ktorý je ideálny pre každého neexistuje. To platí aj pre bielkovinovú resp. proteínovú diétu. Pri jedálničku treba zohľadniť najmä váhu, ale aj vek a zdravie. Ideálne je preto využiť jedálniček, ktorý Vám vytvorí poradca, alebo portál zaoberajúci sa tou to diétou a poradenstvom.

...

Žiadne komentáre